GÜNÜN İLKİ: Türkiye’de ilk Ermeni kadın gazeteci Elbis Gesaratsyan
Türkiye’de ilk Ermeni kadın gazeteci olan Elbis Gesaratsyan, gazeteciliği ve yazarlığı boyunca kadınların özgürleşmesi için çabaladı...

“Fikirlerimiz çiçek açmalı” sözüyle hatırlayalım Elbis’i...

Elbis Gesaratsyan 1830 yılında İstanbul-Beşiktaş’da doğmuş olup, Türkiye’de ilk Ermeni kadın gazeteci olarak kabul edilir,1862-63’te ilk Ermenice Kadın dergisi olan aydınlık Gitar’ı yayımladı. Cinsler arası eşitsizliğin nedenlerini çözümlediği ve toplumun ileri gitmesi için ”kadının özgürleşmesini” savunan ilk kadın yazardır.

Ve şu sözü hem kendisini hem de bakış açısını çok güzel anlatır: “Çoğu kez tanık olmuşsunuzdur, kendi erkeğinden daha düşünceli, daha öngörülü ve daha işbilir kadınlar vardır; ama bilerek, yol yordam bilmez erkeğe körü körüne boyun eğmek zorunda kalırlar; çünkü kurallar gereği, kadın dili kesilmiş kuş olmalıdır ve erkek, karga da olsa, kendi ötmeli, kurum kurum hükmetmelidir… Evet, sevgili kız kardeşim, işte benim düşüncelerim böyle. Bizim fikirlerimiz çiçek açmalı. Yetenekli kişiler bunu görev edinmeli, uyuşuk kafaları meşru yollarla harekete geçirmeli, uyanık olup özgürlüklerine sahip çıkmalı, eğitim çağrısı yapmalıdır. Okuma salonları, meclisler oluşturup yüreklere ve beyinlere seslenen bilgiler öğrenmeli ki ilerleme yolunda adımlar atabilelim ve insan sayılabilelim...”

İlgili haberler
İlk kadın mimarlardan Leman Cevat Tomsu

Türkiye'de mimarlık diploması alan ilk iki kadından birisi (diğeri Münevver Belen ) olan Leman Cevat...

GÜNÜN İLKİ: Boston Maratonu'na katılan ilk kadın K...

Kathrine Virginia Switzer, resmi bir maraton koşusuna katılmayı kafasına koyup, yarışa başlamış ve i...

GÜNÜN İLKİ: Türkiye’nin ilk kadın astronomu Paris...

‘Kadından matematikçi olmaz’ anlayışına karşı gelerek başarıları sonucu Türkiye’nin ilk kadın astron...