GÜNÜN GÜZELİ: Down sendromlu kızının gülüşünü oyuncak bebeklere taşıdı
Tekirdağ’da yaşayan öğretmen Süreyya Ülkü Güler, down sendromlu kızı 3 buçuk yaşındaki İnci Su’nun gülüşünü, tasarladığı bebeklere taşıdı. Güler, 2018 aralık ayından bu yana 200 oyuncak bebek yaptı.

Tekirdağ’da matematik öğretmeni Süreyya Ülkü Güler, 2015 yılında dünyaya gelen İnci Su’nun down sendromlu olacağını doğuma kadar bilmemiş. Doğumdan sonra bebeğin down sendromlu olduğunu öğrendiklerinde ise eşi Uğur Güler ile bir şok yaşamış. İnci Su’yu doğumdan sonra yoğun bakıma aldıklarını anlatan Güler, “O zaman onu öpmeye bile korktum. Sağlıkla hastaneden çıktığımızda doya doya öpüp kokladım. Down sendromlu çocuğun annesi olmak bize çok şey kazandırdı. İnci bende negatif olan her duyguyu götürdü. Hayatımın altüst olduğunu düşündüğüm o günden sonra, altının üstünden daha güzel olduğunu öğretti” diyor.

Anne ve baba Güler, İnci Su ile birlikte bambaşka bir amaç ve misyon yüklenmiş: “Şimdi amacım kendine yetecek bir çocuk yetiştirmek ve onun kromozom kardeşleri için elimden gelen her şeyi yapabilmek. En büyük hayalim kızımın kimseye muhtaç olmadan yaşayabilen bir birey olması.”


HER ŞEY ‘NE KADAR GARİP GÖZLERİ VAR’ CÜMLESİYLE BAŞLADI

Bebek yapmaya karar vermesinin hikayesini “Her şey küçük bir çocuğun İnci Su’ya bakıp ‘Gözleri ne kadar garip’ demesiyle başladı” sözleriyle anlatan anne Güler, “Bu sözler üzerine o gün kırılsam da düşündükçe hak verdim o küçük çocuğa. Çünkü alışık olmadığı bir durumdu bu. O küçük kızın evinde mükemmel vücudu, gülüşü, saçları ve gözleri olan oyuncak bebekleri vardı. O zaman bir bebek tasarlamaya ve yüzüne İnci Su’nun gülüşünü yansıtmaya karar verdim” diyor.

İnci Su güldüğünde kısılarak kaybolan gözlerinin kendisine çok güzel göründüğünü söylüyor Güler ve devam ediyor: “Ellerimle İnci bebekleri yapıyor, en güzel kısık gözlerle en kocaman gülümsemesini o bebeklerin yüzlerine yerleştiriyorum. Yaptığım bebekleri çevreme hediye ediyorum.”
‘21 İnci bebek, 21 gönüllü dil terapisti demek’ projesini başlattığını da anlatıyor Güler: “21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’nde 21 dil terapistine ulaştım ve onlara birer tane İnci bebek göndererek karşılığında ücretsiz ve süresiz olarak 21 down sendromlu çocuğun dil terapisini sağladım. Yalnızca farkında olmaktan öte bir şey yaptığım için vicdanım rahat. Akşamları yastığa başımı koyduğumda mutlu uyuyor olmak, bana en büyük ödül.”

Anne Güler, her evin bir köşesinden İnci bebek gülümsemesi yayılıncaya, ‘Ne kadar garip’ denilen down sendromlu çocukların gözleri normal kabul edilene kadar İnci bebekler yapmaya devam edeceğini ifade ediyor. Tasarladığı down sendromlu bebeklerin patentini de almış Süreyya Ülkü Güler ve ilerleyen zamanlarda küçük bir atölye kurup bebeklerin üretimini artırmayı düşünüyorlar. Ayrıca mükemmel bebek algısının kırılması gerektiğini de ifade eden Güler, “Bu bebeklerle oynayan çocuklarda bu algının kırılması için down sendromlu bebeklerin yanı sıra tekerlekli sandalyedeki bebekler de tasarlayacağım” diyor.

Kaynak: DHA


İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELİ: Filistin’in down sendromlu öğretmeni

Filistin’in taşı toprağı direnç ile dolu. Filistin’de kadınların, çocukların, engelli ve down sendro...

GÜNÜN GÜZELİ: Güzellik yarışmasını down sendromlu...

Daha önce kilo, yaş, medeni durum, sağlık sorunu gibi kuralları olmayan bir güzellik yarışması duymu...

GÜNÜN GÜZELİ: Engellere meydan okudu, kendi spor s...

Doktorların artık yürüyüp konuşamayabileceğini söylediği Steph Hammerson tüm engellere meydan okudu...