GÜNÜN FOTOĞRAFI: Fasulye değil insanız
Dicle Üniversitesi Hastanesi yemekhanesindeki taşeron işçiler yemek fiyatının içinde görülüyor, kadro hakları yok, yönetim de kendilerine sürekli ‘Siz yemeğin içindeki bir fasulye tanesisiniz’ diyor.

On binlerce işçi taşeron işçi olarak bile görülmüyor. Kamuya bağlı yemekhanelerde çalışan işçiler, taşeron şirketle yapılan sözleşmede 4734 sayılı Yasa'ya göre yemek fiyatının içinde görüldüğü için kadroya geçme hakları bulunmuyor. Yemeğin içindeki ‘fasulye, nohut tanesi’ gibi görüldüklerini söyleyen yemekhane işçileri, “Demek biz insan değiliz. Bizi insan yerine koymuyorlar. O gözle bakıyorlar bize” diyor.

‘YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ’ GİBİ HİKAYE
Dicle Üniversitesi Hastanesinin yemekhanesinde çalışan işçiler kadroya giremeyen işçilerin bir örneği. Hastane ve taşeron şirket Rota Yemekçilik ile yapılan sözleşmede 4734 sayılı Yasa'ya göre işçilik maliyetleri yüzde 70’in altında olduğu için işçiler, yemek için alınan malların içinde bulunuyor. Yaşadığı iş kaygısından kaynaklı adının yayınlanmasını istemeyen hastane yemekhanesinde çalışan işçi, 14-15 yıldır bu durumda çalıştırılmalarını Evrensel gazetesinden Serpil Berk ve İnanç Yıldız’a anlattı.

Taşeron kalmayacak diye açıklama yapıldığı ancak hastane yönetiminin kendilerine kadroya alınmayacağını söyleyen işçi, “Bize ‘ihale yapıldığında sözleşmenin içinde siz yemeğin içinde gözüküyorsunuz, personel olarak gözükmüyorsunuz burada. Biz sizin şirketten sadece yemek alımı yapıyoruz, personel hizmeti almıyoruz’ denildi. Bizde onlara bu yemeği kim dağıtıyor, biz dağıtıyoruz. Biz varız. Siz yoksunuz diyorsunuz ama biz varız. Sigortamız yatırılıyor. Hastaneye girerken çıkarken bizim kartımız var, onu basıyoruz. Yaka kartımız var, üzerinde Dicle Üniversitesi yazıyor. 14-15 yıldır üniversite hastanesinde taşeronun elemanı olarak çalışıyoruz” diyor.

Yaşadıkları bu durumdan dolayı doğru düzgün sendikalı bile olamadıklarını dile getiren işçi şöyle devam ediyor, “Yaşadığımız bu durum önümüze engel olarak çıkıyor. Bir kaç defa sendikaya başvurduk. Sendikada uğraştı baya ama ‘Olmuyor, sözleşmeye göre siz yoksunuz burada’ dedi”

‘SİZ YEMEĞİN İÇİNDEKİ BİR FASULYE, NOHUT TANESİSİNİZ’
Hastane yönetiminin kendilerine sürekli ‘Siz yemeğin içindeki bir fasulye, nohut tanesisiniz’ dediklerine dikkat çeken işçi, “Demek biz insan değiliz. Bizi insan yerine koymuyorlar. Hayvan bile değiliz. Düşünebiliyor musunuz. Bir bitkiyiz, bir yiyeceğiz yani. O gözle bakıyorlar bize. Zaten bize burada yaptırmadıkları iş yok ki. Sözde biz burada garsonuz, garsonluktan başka her işi yaptırıyorlar bize. Mutfağın malzemeleri geliyor TIR'lar dolusu onları bize indiriyorlar. Çöpü döküyoruz. Her türlü pisliği yaptırıyorlar. Garsonun görevi sadece yemeği servis etmektir” diyor.

Dicle Üniversitesi Hastanesinin yemekhane işçilerinin taşeron şirketi Rota Yemekçilik Müdürü Arda Can da yaşanan durumu doğruluyor: “Bu ihaleden kaynaklı bir durum. Örneğin 5 TL yemek fiyatı alıyoruz ve işçide bu ücretin içerisinde görünüyor.”

İlgili haberler
Müjdeyi bir de taşeron işçisi kadına sorun

İstanbul Üniversitesinde temizlik işçisi bir kadın kadro vaadinin yine seçimleri hedef aldığını söyl...

Taşeron kadın işçi anlatıyor: Evim bile ev gibi ko...

Hükümetin taşerona kadro vaatleri sürerken asgari ücretli bir taşeron kadın işçi yaşamını anlatıyor:...

Taşerona karşı kadın işçiler sokakta!

İzmir’de işçiler kadro talebiyle sokağa çıktı. Kadın işçiler, tüm işçilere güvenceli iş talebiyle al...