Seçim 2023
GÜNÜN EMEĞİ: Mandal’a kıstırılmış hayatlar...
Günde, içleri 150 mandalla dolu olan 50 ayrı mandal paketi yapıyorlar. Bu şekilde geçinen kadınların yaptığı mandallar Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılıyor.

Çok eski zamanlardan günümüze çok az değişiklik göstererek gelmiş olan mandal, günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Mandal olmasaydı ıslak çamaşırları ipe neyle asardık? Bir evin en değerli araçlarındandır mandal. Öyle ki onlar için özel sepetler alınır hatta daha eskilerde mandallar için bele asılan örgü torbalar örülürdü. Bu aralar evlerde yapılan montajı ile geçim kaynağı. Hatice Balcı da geçimini mandal montajından sağlayan bir kadın.

İstanbul Başakşehir’de yaşayan Hatice Balcı eşini kaybedince başlamış mandal montaj ve paketlemesine. Yıllar içinde ailenin diğer fertleri de dahil olmuş bu faaliyete. Yaptığı işten memnun olduğunu belirten Balcı, “Eşim hayatını kaybedince ailemin geçimini sağlamak için mandal montajı yapmaya başladım. Evde bir tek oğlum çalışıyor. Onun kazandığı yetmiyor. Ona destek oluyorum. Montajını yaptığımız mandalları paketledikten sonra başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılıyor” şeklinde konuştu.
Günde 50 paket mandal yaptığını belirten Hatice’nin kızı Mehtap, “Biz günde aşağı yukarı 50 paket kadar mandal yapıp hazırlıyoruz. Her bir pakette 150 mandal var. Hazırladığımız paketleri de işi veren adam gelip her ay alıyor” dedi.

Türkiye’deki pahalılığa dikkat çeken Mehtap, “Türkiye’de her şeye zam üstüne zam geliyor. Her şey pahalı oldu. Biz de bu işle uğraşarak para kazanıp, ailemizin ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diye konuştu.

İlgili haberler
BİR MESLEK: Ev kadını

Koca bulmak da yetmiyordu. Zaten koca bulmamak gibi bir seçenek sanki yoktu. Önemli olan bulduğun ko...

1 milyon kadın evde ne yapıyor?

Son yapılan bir araştırma 5 yılda 1 milyon 112 bin kadının çocuk, yaşlı ve engelli bakımı yüzünden i...

‘Gündelik’ değil ‘ömürlük’, ev kadını değil işçi

Eve bir nebze katkı olsun diye çalışan kadınların günlük dediği işler aslında ömürlük. Bir de çocuk...