GÜNÜN DİZİSİ: Salem
17. yüzyılda ‘cadılık’la suçlanan kadınların sayısının milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Cadı avı başladı, mahkemeler kuruldu. Peki kadınlar neler yaşadı? Bu soruya yardımcı olabilecek bir dizi: Salem

17. yüzyılda Amerika’nın küçük bir kasabası olan Salem’de kurulan acımasız cadı mahkemelerinde yaşanmış gerçek olaylardan uyarlanmış bir dizi, Salem.

Dizi, cadılıkla suçlanan kadınların yaşadıkları, cadı avları ve cadı mahkemelerinin yanı sıra bu olayların ortasında genç, güzel, pervasız ve varlıklı bir Salem sakini olan Mary Sibley odaklanıyor.

Dizinin mesajı da “cadılık suçlamalarının” anlamını oldukça iyi anlatıyor.
“Eğer şeytani ve kötü cadılar olsaydı onların ilk yapacağı şey bir cadı avı başlatmak olurdu.”

2014 yapımı olan dizinin oyuncu ekibini ise Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Tamzin Merchant, Ashley Madekwe, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Stephen Lang oluşturuyor.

TIKLAYIN - CADI AVI NEDEN BAŞLADI, KİMİ HEDEF ALDI?
1204 yılında “cadı avcılığı” yasallaştırıldı. Katolik Kilisesinin kalıplarına uymayan bir hayat süren kadınlar akıl almaz işkencelerden geçirilerek en sonunda “Evet, ben cadıyım” demek zorunda kalıyor ve infaz ediliyordu. 1346-1352 yılları arasında Avrupa’yı kırıp geçiren veba salgınının vebali de elbet bu kadınların boynunaydı. Yoksa zamanında Mısır’dan getirilen kedilerin pagan dinleri temsil ettiği için katledilmesiyle ne alakası olabilirdi. Suçlu belliydi, cadılar. Ya da mesela, Cadı Avı Çağı olarak bilinen 1430-1780 yılları arasında baş gösteren her kıtlık, geceleri uçan ve çeşitli hayvanlara dönüşebilen bu sapkın kadınların işinden başka bir şey olabilir miydi? Kendi erkine karşı çıkan, boyun eğmeyenleri yaftalayacak bir “terörist” sıfatı henüz icat edilmemiş olduğundan olacak, açlık ve sefaletle başa çıkmak için hırsızlık yapan ya da kilisenin zenginliğine düşman olup malına zarar verenlerin adı belliydi: Cadı.
Cadı avı, çıkması muhtemel her türlü başkaldırıyı bastırmanın bir biçimi haline gelmişti. Sadece cadılıkla suçlanan kadınlar değil, eşleri, çocukları, akrabaları ve dostları da cezalandırılıyordu. Bu altı yüzyıl boyunca sadece cadılıkla suçlanıp katledilen kadınların sayısının bir milyon olduğu söyleniyor bugün.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Cadı avı can yakar

Amerikan kolonilerinde yaşayan Alse Young 26 Mayıs 1647’de cadılık suçlamasıyla idam edilen ilk insa...

GÜNÜN DİZİSİ: Letdown- Hayal kırıklıklarıyla dolu...

Diziyi; eğer çocuk sahibi olmayı hiç düşünmüyorsanız kendinizi tebrik etmenize vesile olacak bir kar...

GÜNÜN DİZİSİ: Fleabag

6 bölümlük, kısa ama bitirmeden kolay kolay başından kalkamayacağınız bir dizi önerimiz var: Fleabag...