GÜNÜN DİRENİŞİ: Madenciler yer altında, eşleri yukarıda direniyor
Nesko Madeninde işten atılan işçilerin yer altındaki direnişi sürerken işçilerin eşleri de maden ocağının hemen girişinde direnişte.

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki Yıldızlar Holdinge Nesko Bakır Madeninde işten atılan işçilerin işe geri alınması, ücretlerinin düzenli ödenmesi ve üyesi oldukları DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’in tanınması için madene kapanan işçilerin eşleri ve aileleri de yer üstünde direnişte.

Dün işçi aileleri, siyasi partiler ve sendika temsilcilerinden oluşan bir heyet Nesko genel müdürü ile görüştü. İşçilerin eşleri haklarını alana kadar direneceklerini ifade ederek, “Gerekirse eşlerimiz maden içinde, biz madenin önünde öleceğiz ama haklarımızı sonuna kadar alacağız” dedi.

Nesko Genel Müdürü ise işçilerin ücretlerinin bir kısmının ödendiğini, kalanının pazartesi günü ödeneceğini söyledi. Madenin kapatılacağını söyleyen müdür, "İşçilerin kıdem tazminatları prosedürler gereği belki takside bağlanarak ödenebilecek ama işçilerin madenden çıkarak direnişlerini yukarıda yapmaları gerekir” dedi. İşçi eşleri ise söylenenlere inanmadıklarını ifade etti.

İlgili haberler
Cam işçilerinin eşleri, anneleri, çocukları direni...

Şişecam’a bağlı Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasından 200’e yakın işçi işten atıldı.Fabrika önünde...

GÜNÜN DESTEĞİ: Madenciler eylemde, kadınlar direni...

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Denfa isimli özel bir maden ocağında taşeron firmanın işten çıkardığı 50...

Silikozis hastası madencilerin eşleri: Biz mücadel...

Aydın’ın Çine ilçesindeki maden tesislerine uzun yıllarını veren işçiler slikozis hastalığının pençe...