GÜNÜN DAVASI: Violet ve Beatrice için adalet
2016 ağustosunda Violet iki erkek tarafından tecavüze uğrayıp öldürülmüş kardeşi Beatrice ise ölesiye dövülmüştü ve iyileşmeden sınır dışı edilmişti. Bugün Violet'in cinayet davası görülüyor.

2016 yılında iki erkek tarafından tecavüze uğrayan ve öldürülen Violet Nantaba'nın cinayet davasının 3. duruşmasına kadınlardan dayanışma çağrısı var.
Violet Nantaba ve Beatrice Babirye, Uganda’da kuaförlük yapan ikiz kardeşlerdi. İşsizlik sebebiyle dükkanlarını kapattılar. Beatrice üç çocuğunu, Violet ise dört çocuğunu annelerine emanet ederek, kuaförlük yapmak için Türkiye'ye geldi. İki kız kardeş bin 700 dolar borç para alarak geldikleri İstanbul'da beklediklerini bulamadılar. Violet Nantaba, 31 Ağustos 2016 gecesi kendisiyle birlikte İstanbul Aksaray’daki evine gelen sanıklar Kenan Rafiyev ve Sunay Hasanov tarafından dövülerek ve tecavüz edilerek vahşice öldürüldü. Kız kardeşi Beatrice Babirye ise aynı kişiler tarafından dövülerek hastanelik edildi. Beatrice sağlık durumu gözetilmeksizin Türkiye'den sınır dışı edildi.
Göçmen kadınlara yönelik her tür şiddete karşı kadınlar Violet'in cinayet davasına sahip çıktı. 19 Nisan Çarşamba günü saat 13.30'da Çağlayan Adliyesinde görülecek 3. duruşma için ise kadınlar dayanışma çağrısı yapıyor.

Violet ve Beatrice'in erkek şiddetinin hedefi olması tesadüf değil. Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddeti yasalardan besleniyor. Türkiye'de oturum ve çalışma izinlerine ulaşamayan göçmen kadınlar tam bir güvencesizlik içinde yaşamak ve çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Haksızlığa ve şiddete uğradıklarında ise göçmen kadınların kağıtsız (kaçak) olmaları, hak aramalarının önüne geçiyor, hatta onları suçlu duruma düşürüyor. Bunu Beatrice'in hastanedeki yatağından gözaltına alınarak sınır dışı edilmesi ile bir kez daha gördük...

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Bu Mozart başka Mozart

Mozart’ı kim bilmez! Peki ta Maria Anna Mozart’ı bilen var mı? Belki de asıl deha odur...