GÜNÜN ÇAĞRISI: Engelsiz bir yaşam için 7 Temmuz’da sokağa
7 Temmuz Erişebilirlik İçin Mücadele Günü’nde engellenenler tüm engelleri aşmak için sokağa çıkıyor.

“Engelsiz bir yaşam için 7 Temmuz cumartesi günü sokaklardayız” diyerek dayanışma çağrısı yapan Engelli Hakları Pltformu şu açıklamayı yaptı:

7 Temmuz’u “ERİŞEBİLİRLİK İÇİN MÜCADELE GÜNÜ” olarak kabul edişin amacı; ülke genelinde yaşanan erişim sorunlarına dikkat çekmek, halkı aydınlatarak kamuoyu oluşturmak ve çözüm doğrultusunda zorlayıcı bir etki yaratmaktır. Zira, zaman içinde konuyla ilgili yapılan çalışmalardan da anlaşıldığı üzere, engellendiğinin bilincinde olanlar harekete geçmediği sürece, engelleri ortadan kaldırmaya yönelik adımlar kağız üzerinde kalacak,beklenen gelişme sağlanamayacaktır.
NEDEN 7 TEMMUZ
Bilindiği üzere, 2005 yılında çıkarılan 5378 Sayılı “Engelliler Yasası”nda; düzenleme yapmakla yükümlü mercilere, erişebilirliğin sağlanmasına yönelik 7 yıllık bir süre tanınmış, fakat ilerleme olmadığı gözlenince 7 Temmuz 2012’de tüm engellenenlerin tepkisini toplayan bir yasal değişiklikle ötelemeye karar verilmişti. Dolayısıyla erişebilirlik için mücadele , yaşamı kuşatan engeller nedeniyle her an her yerde sürmektedir. Ancak bu mücadeleyi bilince çıkarmak, görünür kılmak ve dayanışmayı gerçekleştirmek üzere odaklanmak istendiğinde en anlamlı gün, tüm engellenenlerin belleğine kazınmış olan 7 Temmuz Cumartesi günüdür.
BU YIL NE YAPILIYOR
Şartlar ne olursa olsun ve ülkenin her neresinde olursak olalım, engellenen bireyler olarak 7 Temmuz cumartesi günü sokağa çıkıyor hayata karışıyoruz. Karşılaştığımız engelleri bir bir görüntülüyor sosyal medya ağlarında #erişiyorsameşitim etiketiyle paylaşıyoruz. Böylece elektronik cihazlarımızla kaydettiğimiz video ve fotoğrafları biriktirip bir havuzda toplayarak nasıl engellendiğimizi göstermiş oluyoruz.

İstanbul’da yaşayan engelliler olarak 7 Temmuz Cumartesi Saat:19.00 da geçen yıl olduğu gibi yine Galatasaray’da buluşuyor ve sorunlarımızı ve taleplerimizi haykırıyoruz.
Engelli Hakları Forumu


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Dondurmaya tarih içinden bir bakış

Yaz sıcaklarının insanı kavurduğu günlerde en makbul tatlılardan biridir dondurma. Dondurmayı kimler...

GÜNÜN DİKKATİ: Sıcak havada baş ağrısı tehlikesi!

Baş ağrısından muzdaripseniz, güneş ışınları etkisini artırdıkça, baş ağrınızın şiddeti de artabilir...

GÜNÜN VİDEOSU: İranlı kadınlar sokakta dans ediyor

İran’da başörtüsü zorunluluğuna karşı ‘Beyaz Çarşamba’ eylemleri yapan kadınların mücadelesi sokakta...