GÜNÜN ÇAĞRISI: Çaldıran’daki istismar davasına sahip çıkalım
Van’da pancar toplamaya giden 7 yaşındaki Z.K. Emrah Toprak tarafından cinsel istismara maruz kalmıştı. İstismar davasının 3. duruşması yarın Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köyde 4 Mayıs günü 23 yaşındaki Emrah Toprak’ın istismarına uğrayan 7 yaşındaki Z.K. köylüler tarafından bulunmuş, hastaneye sevk edilen Z.K. aşırı kanama nedeniyle yoğun bakım servisine alınmıştı. Kaçtığı sırada gözaltına alınıp, suçunu itiraf eden Emrah Toprak ise tutuklanmıştı. Çocuk yaşadığı travmadan dolayı halen psikolojik destek alırken, çocuğun ailesinin Emrah Toprak’ın ailesinden para alarak çocuğun Toprak ile evlendirilmek istendiği iddia edildi. Davanın takipçisi olacaklarını söyleyen Yaka Koop Aktivisti Gülmay Gümüşhan ise şu çağrıyı yaptı:

En başından beri biz kadın aktivistler olarak aileye sonuna kadar destek olmaya çalıştık. İstismardan kaynaklı aile içinde bütün çocukların psikolojisi bozulmuş bir durumdaydı. Zanlı ceza alsa dahi bizler olayı bırakmayacağız ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Tüm kadınları da davanın takipçisi olmaya çağırıyoruz.


Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuk istismarından haberdarsanız b...

Çocuk istismarından, ihmalinden kuşkulanıyor ya da bunu biliyorsanız istismarın durması ve çocuğun k...

Evlendirmiyoruz! Eğlendirmiyoruz!

Van’da kurulan ilk kadın örgütü Yaka-Koop, kadınlarla ilgili yaptıkları çalışmalarla adından çokça s...