GÜNÜN BİLGİSİ: Kahvenin taze olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Kahve tutkunları dikkat! Bu bilgi size. Kahveyi taze olarak en iyi haliyle tüketmek için dikkat edilmesi gereken birtakım önemli bilgileri veriyoruz.

KAVRULMUŞ ÇEKİRDEK KAHVE İÇİN
Kahvenin tazeliğini ısı, ışık, nem ve doğal olarak zaman faktörleri belirler. İlk üçünden iyi korunursa geriye sadece zaman faktörü kalır, ki bu da kavrulma anından itibaren 3 haftadır. Çekirdek kahve tek başına taze kahve demek değildir. Kahveyi çekirdek olarak almış olmak tazelik garantisi de değildir. Tazelik garantisi kahve kavrulma tarihidir. Kahve kavrulma tarihi bilinmeyen ya da üzerine sadece son kullanma tarihi yazılmış kahveden uzak durmak mantıklı olacaktır.

ÖĞÜTÜLMÜŞ KAHVE İÇİN
Zaman faktörü önde gider. Öğütülen kahve partiküller halinde olduğu için diğer faktörlere daha fazla maruz kalır, bayatlama süreci hızlanır. Maksimum performans için kahve öğütülür öğütülmez tüketilmelidir. En iyimser yaklaşımla 3 dakikayı geçirmemek gerekir. Bu durum her tür, her marka kahve için ve her öğütme kalınlığı için geçerlidir.


KAVRULMUŞ 2 KAHVEDEN BAYAT OLANI
ANLAMANIN BİRKAÇ YOLU VARDIR
- Burnunuz iyi çalışıyorsa yan yana koklayabilirsiniz, aynı yöreden kahveler olmasalar bile taze olan daha baskın kokacaktır.
-İkisinden de aynı miktarda alıp, aynı kalınlıkta çekip, birbirinin aynı 2 bardağa yan yana koyar, ikisinin üstüne de kaynama noktasına gelmiş aynı sıcaklık derecesinde su dökersiniz. taze olan daha fazla köpüklenirken bayat olan daha sönük olacaktır. Bu durum pişirme sırasında da görülebilir. Taze kahveden hangi pişirme yöntemi olursa olsun daha fazla köpük çıkar.
-İkisinden de aynı yöntemle kahve hazırlayıp yan yana tatlarına bakabilirsiniz. Taze olandan daha fazla aroma yükselecek ve tatsal açıdan bayat olana kıyasla daha canlı gelecektir.

Kaynak: ekşişeyler

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Rujun ilginç tarihi

Dudakları renklendirmenin tarihi çok eskilere uzanıyor. Üstelik bu, sadece kadınlara özgü bir şey de...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Kahvenin telvesinde görünmeyen ka...

Margaret Bourke White’ın objektifinden Brezilya’da gencecik yaştan hatta çocukluktan itibaren kahve...

GÜNÜN İLKİ: İlk kahve filtresini bulan kadın

Şimdi ağız tadıyla içtiğimiz, yorgunluğumuzu bir çırpıda söküp alan filtre kahveye hayat veren kadın...