GÜNÜN BİLGİSİ: Hemşirelerin de şiddete karşı görevleri var!
Bir hemşire şiddete dikkat şöyle dikkat çekiyor; ‘Biz hemşirelere kadına yönelik şiddetin farkedilmesi ve bu şiddete müdahale etmesi açısından ne gibi roller düşüyor?’

Gün geçtikçe artmaya devam eden kadına yönelik şiddet önemli bir halk sağlığı problemi aynı zamanda. Dünyanın her yerinde yaş veya kültür farketmeksizin uygulanan bir insan hakları ihlali.

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada bu sorunun büyüklüğüne ve yaygınlığına karşı farkındalık da var. Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi altında olan kadınlar başvurabilecekleri kurum ve kuruluşlarla ilgili bilinçlendiriliyor ama kısmen.

Kadının böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinde gideceği yerlerden birisi de sağlık kuruluşları. Burada normal koşullarda kadına yönelik şiddet belgelenir, ilgili makamlara bildirim yapılır, mağdurun tedavi ve rehabilitasyonu sağlanır.

Peki biz hemşirelere kadına yönelik şiddetin farkedilmesi ve bu şiddete müdahale etmesi açısından ne gibi roller düşüyor?

Bilindiği üzere hemşireler toplumun birçok kesimiyle iç içe çalışan sağlık profesyonelleridir. Bundan dolayı hemşireler aile içi şiddet konusunda temkinli olmalıdır. Birimine başvuran kadın bireyi şiddet açısından gözlemlemeli ve hangi belirtilerin aile içi şiddete işaret ettiğini iyi bilmelidir. Şiddeti belirlemeye yönelik taramaları rutinde yaygınlaştırmalıdır. Böyle bir durumla karşılaşan hemşire karşısındaki kişiyi yargılamamalı, suçlayıcı tutumdan kaçınmalıdır. Empati kurmalı ve hastanın sırlarına saygı göstermelidir.

Doğru şekilde üç soru sorarak istismara uğramış kadınların büyük bir çoğunluğunun belirlenmesi mümkündür;

* ‘Geçen yıl içinde size biri tarafından vuruldu mu; bu kişi tarafından tekmelendiniz mi; çimdiklendiniz mi; ya da başka şekilde zarar gördünüz mü? Eğer böyle ise; kim tarafından?’

* ‘Şimdiki ilişkinizde kendinizi güvenli hissediyor musunuz?’

* Önceki ilişkinizdeki partnerinizin sizin kendinizi şimdi güvende hissetmenizde bir rolü var mı?’

Ayrıca hemşire, kadınları gerektiği durumlarda nereye başvuracakları konusunda eğiterek şiddete mahkum olmaması açısından güçlü bir etki oluşturabilir. Aile içi şiddet yaşayan kadınların belirlenmesi ve desteklenmesi hem kadının, hem de toplumun sağlığını korumada önemlidir. Hemşire tarafından yapılan girişimler şiddetin kadın ve çocuklarının üzerindeki etkilerini azaltabilir.

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...