GÜNÜN BİLGİSİ: Defne sabunu nasıl yapılır, faydaları nelerdir?
Samandağı, Vakıflı köyünde yaşayan Ermeni kadınlar, defne sabunu yaparak geçimlerini sağlıyor. Sabun yapan kadınlardan Kuhar Kartun, sabunun yapılışını ve faydalarını anlattı.

Defne sabunu yapmak için büyük emekler harcanıyor. Kuhar Kartun sabun yapımı için ilk önce tarlalara gittiklerini, defne ağaçlarındaki yaprakları ve meyvesi olan siyah incileri topladıklarını anlatıyor: “Bu işlem yaklaşık 15 gün sürüyor, daha sonra evlerinin bahçesinde ateş yakarak, büyük kazanlar içinde topladığımız defne yapraklarını ve meyvesini 3 ila 4 saat kaynatıyoruz. Kaynama sırasında kazanlarda oluşan yağları kepçelerle alarak kalıplara koyuyor, soğuyan yağı dilimler şeklinde kesiyoruz. Kestiğimiz dilimleri bir gün beklettikten sonra kuruması için bir hafta boyunca çeviriyoruz. 100 kilo defne yaprağından 40, 50 kilo saf defne yağı elde ediyoruz. Bir tek sabunu liraya satıyoruz”

DEFNE SABUNUN FAYDALARI
Defne sabunun çok faydalı olduğunu ve birçok hastalıkta tedavi için kullanıldığını da ifade eden Kartun şöyle devam ediyor: “Bebeklerde pişik oluşumunu engeller. Antiseptik özelliği sayesinde derideki birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Derideki mikrop kökenli hastalıkların tedavisinde oldukça etkili ve yararlıdır. Mikropları öldürerek hastalıkların kökenini ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Deriye doğal peeling yaparak gözenekleri açar, siyah nokta oluşumunu engeller. Saçları kuvvetlendirerek, saç diplerini güçlendirir, böylece saç dökülmelerini engeller. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak cildin tahriş olmasını engeller. Varislerin rahatlaması için kullanılabilir. Kuru ciltleri nemlendirerek çatlamasını engeller. Ergenlik sivilceleri için oldukça iyileştirici özelliğe sahiptir. Giysilerinizi sakladığınız dolapların içerisine konularak hoş koku sağlar.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Bacıyan-ı Rum / Anadolu Kadınlar Bi...

Ey Bacılar! Tarihi nasıl bilirdiniz? Bize yıllarca anlatılmayan, tarihe not edilmeyen Bacıyan-ı Rum...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadın beyni erkek beyninden daha ak...

Bilim insanları kadın ve erkeklerin beyin fonksiyonlarını inceledi. Araştırmaya göre; kadınların bey...

GÜNÜN BİLGİSİ: Süslenmenin tarihi

Süslenme ve güzel görünme isteği on binlerce yıl önceden beri hayatın önemli bir parçası olmuş. Peki...