GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Almanya’da anne çalışmazsa çocuk yoksul kalıyor!
Almanya’daki sadece babanın çalışması çocuk yoksulluğu tehlikesini artırıyor. Öte yandan çocuklarını tek başına yetiştiren anneler uzun saatler çalışsa da bu yoksulluk ortadan kalmıyor.

Almanya’da anne çalışmazsa çocuk yoksul kalıyor! Bu durum, sadece çocuklarını tek başına yetiştiren annelerin sorunu değil. Anne babanın birlikte yaşadığı ailelerde de sadece baba çalışıyorsa çocuklar yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya.

Bertelsman Vakfı'nın İş Piyasası ve Meslek Araştırması Enstitüsü'ne yaptırdığı araştırmasının sonuçları, babanın çalıştığı, annenin ev işlerini yaptığı klasik aile modelinin çocuklara güvenceli bir yaşam sağlamadığını gösterdi.

15.000 kişinin katıldığı araştırmanın sonucunu açıklayan Bertelsman Vakfı yönetim kurulu üyesi Jörg Dräger, çocuk yoksulluğunda annelerin çalışmasının belirleyici olduğunu, anne babanın birlikte yaşadığı ailelerde annenin çalışmaması halinde çocukların yüzde 32'sinin kalıcı veya ara verse de tekrar edici yoksullukla, yüzde 30'unun da her an yoksul olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Araştırma Almanya'daki ortalama hane gelirinin yüzde 60'sından daha az gelir elde eden veya Hartz 4'le verilen 'yardımla' geçinen ailelerin yoksul sayılması esas alınarak yapıldı.

Kadınların çocuklarını tek başına yetiştirdiği ailelerde ise annenin çalışmaması çocukların yüzde 96'sının kalıcı veya geçici yoksulluğuna yol açıyor. Annelerin uzun süreli haftada 30 saat çalışması bu ailelerde çocuk yoksulluğunu azaltıyor ama yok etmiyor. Anneleri bu şekilde çalışan çocukların yüzde 16'sı da yoksullukla karşı karşıya kalıyor.

Annenin haftada 20 saat veya altında çalıştığı tek ebeveynli ailelerde çocukların yüzde 20'si kalıcı ya da tekrar geri dönen yoksulluktan mağdur. Ek olarak yüzde 40'ı da en azından geçici olarak yoksulluk koşullarında yaşıyor.

Kaynak: www.spiegel.de

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞI: Almanya’da Heinze Kadınları kazandı

“Federal İş Mahkemesi, aynı işyerinde çalışan, eşit veya eşit değerde iş yapan herkesin eşit cretlen...

Almanya kadın örgütleri: Şiddetle mücadele acil gö...

Eşitsizlik, dünyanın tüm ülkelerinde kadınları şiddete mahkum ediyor. Almanya’da da kadın örgütleri...

Almanya’da kadınlardan kürtaj mücadelesi

Almanya parlamentosundaki kadın milletvekilleri kürtajla ilgili reklam ve bilgilenmeyi yasaklayan 21...