GÜNÜN ALBÜMÜ: 19. yüzyıldan kadınların emzirme fotoğrafları
Kamusal alanda bebek emzirmek anneler için çoğu zaman sıkıntılı olabiliyor. Peki bu durum hep böyle miydi, toplum içinde emzirme her mi ‘edepsizlik’ olarak görüldü. Gelin biraz geriye gidelim.

21. yüzyılda kamusal alanda bebek emzirmek anneler için çoğu zaman sıkıntılı olabiliyor. Ancak bu durum ne yazık ki yeni değil tarihin pek çok döneminde olmuş. ‘Kutsal annelik’ çıplaklık korkusuna yenik düşmüş. Gelin biraz geriye, 19. yüzyıla gidelim. Kadınlar arasında bebek emzirirken fotoğraf çektirme modasının yayıldığı döneme…

19. yüzyılda, Amerika’da ‘dagerreyotipi’ yöntemiyle fotoğraf çekilmeye başladı. Erkekler o dönemde, kendi mesleklerini işaret eden kılık kıyafet ve malzemelerle fotoğraflar çektirirken; kadınlar ‘anneliğe’ indirgenmiş toplumsal rolleriyle kamera karşısına geçti. Bu da bebek emzirme fotoğraflarının ortaya çıkmasına sebep oldu. O zamanlar henüz bebek mamaları anne sütüne tercih edilen bir alternatif değildi ve kadın memesi ‘seks objesi’ çılgınlığına bu denli kurban gitmemişti.
Böylece bebek emziren kadınlar, şimdi Schlesinger Amerikan Kadın Tarihi Kütüphanesine ait olan bu fotoğrafları bundan 150 yıl önce çektirebildi.

1848

1850

1860

1860


Kaynak: nolm.us


İlgili haberler
BİR ‘AŞI MESELESİ’ (1) ‘Aşı yaptırmıyorum çünkü...

Aşı yaptırmalı mı, yaptırmamalı mı? Dünyanın tartışması Türkiye'ye de sıçradı. Kimi inançtan, kimi '...

GÜNÜN KİTABI: Annelik mi, kadınlık mı?

Badinter, 'Kadınlık mı, annelik mi' sorusunun kadınlar için nasıl tehditler içerdiğini anlatıyor: Bu...

GÜNÜN BİLGİSİ: Gereken her şey anne sütünde

“Anne sütü bebeğin büyümesi ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeklerin gereksinimleri olan büt...