GÜNÜN DİKKATİ: Makyajla uyumanın zararları!
Cildinizi uyumadan önce makyajdan arındırmalı, nemlendirici ve tonik kullanarak cildinizin nefes almasını sağlamalısınız. Aksi takdirde birçok sorunla karşılaşmak mümkün. İşte o sorunlar...

Tenin sürekli olarak makyajla temas etmesi, cilde aşırı zarar verebilir. Özellikle uzun saatler makyajı temizlememek ciddi cilt sorunlarına yol açabiliyor. Makyajla uyumak da bazı problemlere neden oluyor. İşte makyajla uyumanın cilde zararları...

GÖZENEKLER TIKANIYOR
Gece boyunca ciltte makyajın kalması gözenekleri tıkıyor. Bu da sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine sebep oluyor. Hatta cilt yağlanabiliyor.

YENİLENMEYİ ENGELLİYOR
Cilt, hatta tüm insan vücudu kendini gece boyunca yeniler. Ancak nefes alamayan cilt kendini yenileyemez. Dolayısıyla makyajla uyuyunca cildimiz kupkuru veya çok yağlı olabileceği gibi, aşırı sivilceli de olabilir. Nefes alamayan ve kendini yenilemeyen cilt buna tepki gösterir.

ERKEN YAŞLANDIRIYOR
Gece boyunca tıkalı kalan gözenekler cildin elastikiyetini kaybetmesine, sarkmalara ve çizgilenmelere neden olur. Erken yaşta da olsanız, olduğunuzdan çok daha yaşlı görünebilirsiniz.

KİRPİKLERE ZARAR VERİR
Özellikle göz makyajı, göz çevresinin nefes alabilmesine engel olur. Göz çevresi çok hassastır ve kalan makyaj tahriş ve kızarıklıklara sebep olur. Ayrıca kirpik diplerinin maskara ile dolu olması kirpikleri kırar ve yeni kirpiklerin çıkmasını engeller. Bu gibi durumlar enfeksiyon kapma gibi rahatsızlıklara kadar gidebilir.

DUDAKLARI ÇATLATIR
Rujun dudakta uzun sure kalması dudakların çatlamasına neden olur. Bu da dudakta çirkin görüntüler oluşturur.

CİLDİ AĞIRLAŞTIRIR
Makyajla uyumak cildi yorar ve ağırlaştırır. Makyajla uyuduğunuz günün sabahında kendinizi, cildinizi çok ağır, kirli, yağlı hissedersiniz.

Böyle hisler yaşamamak için cildinizi uyumadan önce makyajdan arındırmalı, nemlendirici ve tonik kullanarak cildinizin nefes almasını sağlamalısınız. Böylelikle daha sağlıklı, genç ve temiz bir cilde sahip olursunuz.

Kaynak: Posta gazetesi

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Aloe verayı dondurursanız...

Yaraya, yanığa, böcek ısırığına... Yüz temizliğine, el kremi niyetine... Her derde deva bir jel elde...

6 maddede yiyerek cilt güzelliği

Doğru zamanda, doğru miktarda besin tüketmek hem beyne faydalı hem de cilde. Beslenme ve Diyet Uzman...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Pırıl pırıl bir cilt için 4 bitki

Evinizde yapabileceğiniz tariflerle parlayan bir cilde doğal yoldan sahip olmak ister misiniz? Eğer...