‘Okulumuzda şiddet faillerine geçit vermedik’
YTÜ'den 19 öğrenci topluluğu, Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun üniversitelerinde sahneye çıkarılacak olmasına tepki göstermişti, öğrencilerin talebi karşılık buldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2024 yılında bahar şenliğine gelecek isimler açıklanırken bu isimlerden birinin Yüzyüzeyken Konuşuruz isimli grup olması bütün öğrenciler tarafından tepki topladı. Grubun iki üyesinin şiddet faili olması, davalarının devam etmesi bu tepkinin sebebiydi. Üniversite içerisindeki birçok öğrenci bu duruma dair rahatsızlığını sosyal medyadan, sınıf gruplarından dile getirdi. Ardından YTÜ Kadın Çalışmaları Topluluğu üyeleriyle birlikte tartışarak bu olaya sessiz kalınamayacağını söyledi. Diğer kulüpler de aynı şekilde şiddet faili isimlerin üniversitemizde sahne almaması gerektiğine ilişkin tartışma yürüttü. Bu tartışmaların sonucunda bu konserin iptal edilmesi için YTÜ’deki 19 kulüp topluluk ortak açıklama yayınladı. Bundan sonra sahne alacak diğer sanatçı Kalben’e de sosyal medya üzerinden YTÜ öğrencileri “şiddet failleriyle aynı sahnede mi yer alacaksın?” diye sorduğunda o da “Karşısında durduğum kimselerle sahne paylaşmamaya özen gösterdim” diyerek yanıt verdi. Ardından üniversitenin bahar şenliği sanatçılarının şarkılarının yer aldığı Spotify listesinden Yüzyüzeyken konuşuruz grubu kaldırdı, konser iptal edilmiş oldu.

Bu durumun bize gösterdiği şey şu: Bir araya gelerek isteklerini dile getiren öğrenciler, birlikte hareket eden öğrenciler daima kazanırlar. Bugün bir araya gelerek şiddet faili bir grubun okula girmesini istemediğini dile getiren öğrencilerin bu tepkisi bu konseri iptal ettirdi. Şiddetsiz bir yaşamı, güvenli bir kampüsü de ancak böyle birlik olursak inşa edebiliriz. Bununla beraber en başta bahar festivali planlanırken öğrencilerin hiçbir şekilde sürecin bir parçası olmaması bu sorunun esas kaynağı. Hangi sanatçının geleceğinden festivalin nasıl organize edileceğine kadar her bir detay biz öğrencilerle planlandığı takdirde bizlerin istediği gibi bir festival, bizlerin dinlemek istediği, şiddet faili olmasından tutalım başkaca birçok detaya özen göstererek sanatçılar belirleneceği için, istenmeyen sanatçılar sahnede yer alamayacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına festivalin esas düzenleyicileri öğrenciler olmalı, kendi isteklerine göre bir festival yapabilmelilerdir. Nasıl Yüzyüzeyken konuşuruz konseri bir araya gelerek taleplerini dile getiren öğrenciler tarafından iptal ettirildiyse, festivalin düzenlenişine ilişkin de bir araya gelerek taleplerimizi dile getirmek de bunu yapabilmenin koşuludur. Unutmayalım ki mücadele edenler daima kazanırlar.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
YTÜ'lü öğrenciler: Kampüsümüzde şiddet faili istem...

YTÜ'den 19 öğrenci topluluğu, Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun üniversitelerinde sahneye çıkarılacak o...

Öğrencilere yönelik etkinliklerde öğrencilere fiki...

YTÜ öğrencisi Melike Nur, kadına şiddet ile gündeme gelen Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun YTÜFest'te...

Özgür müyüz?

Nejla Öztürk, özgürlüğün onun için ne ifade ettiğini, kadınlar üzerindeki artan baskıyı, özgürlük is...