Eğitimde bugün: Öğretmenlere aralıksız 300 dakika çalışma, velilere 4 bin lira eğitim masrafı, çocuklara boş beslenme çantaları
Mektubumuz var! Devlete bağlı bir anaokulunda çalışan bir öğretmen, eğitimin nasıl ücretli hale getirildiğinden öğretmenlerin çalışma koşullarına eğitimin tüm gerçeklerini ortaya seriyor.

Ben devlete bağlı bağımsız bir anaokulunda okul öncesi öğretmeni olarak çalışıyorum.

Okul öncesi öğretmenleri için teneffüs hakkı yok. 300 dakika aralıksız derse girmemiz isteniyor. Bugüne kadar müdürün inisiyatifi ile, sınıfa yardımcı personel bırakarak 15 dakika molaya çıkabiliyorduk. Çıkabiliyorduk ama en ufak bir sıkıntıda müdürümüz 15 dakikalık molamızı kaldırmakla tehdit ediyordu.

Eski Bakanın okul öncesi kurumlarda aidatları kaldırması okulumuzda adeta bir deprem etkisi yarattı. Aidatlar kalktı ama ödenek de yok ortada ve bu nedenle okulumuzda yeterli personel çalıştırılması artık mümkün görünmüyor.

Okulda personel çalıştırılamadığı için bizim 15 dakikalık molalarımız da kaldırıldı. Çocukların tuvaletleri sınıfta olduğu için ciddi bir hijyen sorunu ortaya çıktı.
Bir öğün ücretsiz yemek desteği de geri çekildi, çocukların beslenme şekli nasıl olacak belirsiz.

Okul müdürü cuma günü yapılan okul aile birliği toplantısında velilerden 1. dönem 4 bin lira, ikinci dönemse asgari ücret zammına göre belirlenecek miktarda para talep ediyor.

Biz bu sorunlarla ve bu sorunların yarattığı stresle boğuşuyoruz. Daha ilk günden tüm motivasyonumuzu kaybettik. 300 dk aralıksız çalışmak insanlık dışı bir uygulama... Çok sevdiğim işimi bu nedenlerle severek yapmakta zorlanıyorum. Tüm okul öncesi öğretmenleri bu konuda bir şeyler yapmak, sesini duyurmak istiyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
#1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek Hakkımızdan Vazgeçmiyo...

Eğitimin her kademesinde okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek için kadınlar, emekçiler, gençler sos...

Denizli Ekmek ve Gül: Okullarda ücretsiz yemek içi...

‘Gençlerden, emekçilerden, kadınlardan okullarda çocukalar için 1 Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek kampn...

Küçükçekmece Ekmek ve Gül okul önünden seslendi: S...

‘Gelin hep birlikte işyerlerinde, semtlerde, okullarda hayatın her alanında oluşturacağımız dayanışm...