Seçim 2023
Çalgılar tutması gereken eller silah tutuyor
Müzik dersi çok çok önemli olmalıydı. Maalesef ki en önemli öğrenme yeri dediğimiz okullarda müzik dersleri engelleniyor.

Her insana vitamin gibi koruyucu, antibiyotik gibi iyileştirici gücü ve başkaca pek çok yararı olan sanat ve spor dallarına dayalı derslerin ilkokulda olmadığını birçok insan bilmiyor.

Müzik, resim ve beden eğitimi... O ders saatlerinde başka dersler yapılıyor peş peşe; matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi, din kültürü gibi. Çocuklar bunalıyor. Gelişecekleri yerde geriliyorlar.

Ne yazık ki ülkemizde yararlı olan her ne varsa yok edildiği gibi bu dersler de göz boyar gibi, varmış gibi gösterilerek yok edildi. Bundan rahatsızlık duymadıkları gibi sevinenler çok oldu. Tıpkı coğrafya derslerinin seçmeli olması gibi.

İnsanların hatta tüm canlıların ruhuna dokunan, ruhunu besleyen müziği düşünelim.

Beşikten ninniler ile başlayıp, mezarda ağıtlar yakılmasına kadar süregelen ve bu yaşam süreci içerisinde okul zillerinden tutun da doğum günlerine, nişanlara, düğünlere, yolculuklara yani kısaca yaşamımızın her yerinde olan: Müzik. İş yaparken, dertlenirken, eğlenirken, dinlenirken, okurken, yazarken, spor yaparken anımıza eşlik eden notalar…

Müzik dersi çok çok önemli olmalıydı. Maalesef ki en önemli öğrenme yeri dediğimiz okullarda müzik dersleri engelleniyor. Çünkü gerici zihniyet nedeniyle eğitim giderek bilimsellikten uzaklaşıyor. Öğrenmek iyice zorlaşıyor.

Çalgılar tutması gereken eller silahlar, bıçaklar yani, insanı yok eden aletler alıyorlar. Hareketsiz ve stres dolu bir yaşam sonucu gençlerde kalp krizi ile birlikte genç ölümler arttı. Sanata ve spora özendirilmesi gereken gençlik okulda bu yaşam tarzından uzaklaştırılıyor…

Köy Enstitülerini de bu zihniyet kapatmadı mı zaten. Kitap okuma ve felsefe dersleri de yok oldu Ekonomi dersi de, tarım da…

Sorgulamayan, düşünemeyen, kendilerinin her sözüne boyun eğen insanları yetiştirme yollarından en önemlisi; eğitimin niteliksiz hale getirilmesi değil mi?

Bu nedenle nitelikli ve bilimsel eğitim mücadelemizi yükseltmeliyiz.

Fotoğraf: Canva