Burda Bebek işçisi Dilek: Buradayız, direnişe devam ediyoruz
Burda Bebek’te işten atılan 9 kadın işçiden biri olan Dilek yazdı: Burda Bebek’ten Özak’a biz kadın işçiler Türkiye’deki tüm işçi kadınların hakları için sesimizi yükselteceğiz.

Hendek ilçesinde 2. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Burda Bebek Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ’de 35 gündür haklarımız için direnişteyiz. Ağır çalışma koşullarımız var. İşimiz çok hafife alınıyordu, yeni gelen hiçbir arkadaşımız tecrübeli olanların işini yapamıyordu ki bu çok doğal. Üç kişinin yapacağı işi tek kişiye yaptırıyorlardı. Ücretlerimizde hiçbir şekilde artış olmuyordu. 12 saat çalışıyorduk, zorunlu mesaiye zorlanıyorduk. “Özel durumu olan gelsin söylesin” diyorlardı ama “Babam gözünden ameliyat olacak, yanında olmam lazım” dediğimde “Mesaiye kalman lazım, ameliyatı sen yapmayacaksın ki” yanıtını almıştım.

Pazar günü kaldığımız mesailerin de ücretini hiçbir zaman tam almadık. Anne-bebek ürünleri üretiyoruz, fabrikanın yüzde 80’i kadın işçi. Kadın işçiler arasında anne olan ve hamile olanlar da vardı. Ancak hiçbir kadın işçi fabrikada ürettiği ürünleri alamıyor.

DİRENİŞE DESTEK VEREN İŞÇİLER BASKILANIYOR

Çalışma koşullarından dolayı sendikalı olmak istedik ve Petrol-İş Sendikası Düzce Şubesi ile görüştük. Bu süreçte gereken sayıyı tamamladık ve ilk mahkemeyle yetkiyi kazandık. Ancak fabrika patronları hiçbir şekilde sendika ile masaya oturmayacağını söyledi. Bu süreçte fabrika yönetimi tarafından mobbinge uğradık. Vardiyalarımız değişti, başka bölümlere sürüldük. Daha sonra üç arkadaşımız işten çıkarıldı. Sendika yetki belgemiz geldikten sonra da beş arkadaşımız işten çıkartıldı. Son atılan işçilerden biri de benim. Nedeni de direnişte olan işçilere el sallamam! Bu süreçte içeride günden güne baskılar arttı ve arkadaşlarımız ağır mobbing altında çalışmaya devam ediyor. Biz de dışarıda direnişe devam ediyoruz. Taleplerimiz sendika hakkımızın tanınması, içerideki işçilere baskı yapılmaması ve işten atılan işçilerin işe alınması.

ÖZAK İŞÇİLERİNE SELAM OLSUN!
Urfa’da Özak Tekstil işçici kadınların direnişini de yakından izliyoruz. Onların haklı mücadelesine selam gönderiyoruz ve onları destekliyoruz. Burda Bebek’ten Özak’a biz kadın işçiler Türkiye’deki tüm işçi kadınların hakları için sesimizi yükseltiyoruz ve direnmeye devam edeceğiz.

Fotoğraf: Petrol-İş Sendikası

İlgili haberler
Özak Tekstil işçisi kadınların var olma mücadelesi...

BİRTEK-SEN üyesi bir kadın işçinin işten atılmasıyla başlayan ve yaklaşık 1 ayı geride bırakan Özak...

Özak Tekstil işçileri: Sendikanın ne olduğunu dire...

Özak Tekstil işçileri, sendikanın ne olduğunu direniş sürecinde öğrendiklerini, ulusal ve uluslarara...

156 günün değiştirdikleri: Birbirimize güvenmeyi ö...

Sefalet ücretiyle çalışmak istemedikleri için 156 gün direnen ve kazanan bir Corning işçisi yazdı: ‘...