Bir anne çocuklarını kapının önüne koyar mı Gönül anne?
‘Reklamlarında kadınların emeğinden bahseden Göçmen Börekçisinin yeni doğum yapmış kadın işçilere bebeğini emzirmesi için süt iznini dahi kullandırtmadığını biliyor musunuz? Biz biliyoruz.’

Memleketten iş bulma ümidiyle geldiğimde göç edenlerin umut kapısı dedim kendi kendime Göçmen Börekçisi için; çünkü işe çok çabuk kabul edilmiştim. Uzun süren bir işsizlik sürecinin ardından çok mutlu olmuştum. Çalıştığım süre zarfında işime hiç geç kalmadım, söylenen her şeyi yaptım, çok çalıştım, çok çalıştık. Bağırdılar, çağırdılar sesimi çıkarmadım. Her gün bölümlerimizi değiştirdiler, oradan oraya sürdüler. İşsizliğin bu kadar ayyuka çıktığı ülkemde tekrar işsizler ordusuna katılmamak için sesimizi çıkarmadık, ne iş verdiyseler en iyisini yapmaya çalıştık. Her gün irili ufaklı bir sürü iş kazası yaşanıyordu ama tutanak bile tutulmuyordu. Sonra bir gün ‘performans’ gerekçesiyle işten atıldığımı söylediler. Benimle birlikte işe alınan bir sürü arkadaşım ve 2 gıda mühendisi işsiz kaldı.

Göçmen Börekçisi biz işçilerin emeğiyle büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Kocaeli’nin tüm yerel gazetelerinde boy boy reklamı veriledursun; orada çalışan 200 işçinin hakkının nasıl yendiğini ne koşullarda çalıştırıldığını bizler çok iyi biliyoruz. Reklamlarında kadınların emeğinden bahseden Göçmen Börekçisinin yeni doğum yapmış kadın işçilere bebeğini emzirmesi için süt iznini dahi kullandırtmadığını biliyor musunuz? Biz biliyoruz. Bizleri başımıza koydukları amirlerle hakaretler, tehditler sayarak koyun gibi çalıştırmaya çalıştıklarını biliyor musunuz? Koskoca gıda fabrikasının işçilere verdiği yemeklerin rezalet olduğunu bu yüzden de evden yemek getirmek zorunda kaldığımızı biliyor musunuz? ‘Oh be bugün mesai yok, işten erken çıktım evime erken giderim’ diye düşündüğümüzde fabrikanın önünde saatlerce servis beklediğimizi biliyor musunuz? İşe girerken 08.00-17.00 çalışacaksınız derken sonrasında izin günlerimizde bile bizleri zorunlu mesaiye çağırdıklarını biliyor musunuz? 

Bilmiyorsanız da söylüyoruz: Göçmen Börekçisi işçisinin hakkını yiyor, bizleri işe alırken görüştüğümüz kişiye Gönül anne diyorlar. Sonradan öğrendik ki Gönül anne bu fabrikanın sahibiymiş. Sorarım size hangi anne evlatlarını kapının önüne koyar? Gözünün yaşına bakmadan açlığa, işsizliğe mahkum eder? İşçi arkadaşlarıma da şunu söylemek istiyorum; bu koşullar değişmek zorunda Türkiye’nin en hızlı büyüyen 500 firması içine giren Göçmen Börekçisi biz işçilere de hak ettiğini vermek zorunda yeter ki bizler bunun için birlik olalım, mücadele edelim; onlara bunu hatırlatalım. Unutmayın hak verilmez alınır!

İlgili haberler
‘Makineden daha ucuz bir işçi' anlatıyor

Bir işçi kadın ne kadar da net özetliyor işçilerin durumunu: “İki yılda öğrendiğim bir çok şey var....

‘Bugün iş kazasında ölmedi, peki yarın ne olacak?’

Eşi TÜPRAŞ’ta çalışan bir kadın, çocuğu ‘Babam öldü mü?’ diye sorduğunda ‘Hayır’ cevabını verdiğini...

GÜNÜN SORUSU: Vardiyalı çalışan kadın işçiler soru...

Vardiyalı çalışan kadınların en büyük dertlerinden biri ev ve çocuk bakımı... Tuzla'dan bir işçinin...