PEN Duygu Asena Ödülü, Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya verildi
Prof. Dr. Ayşe Buğra; varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturduğu belirtilerek 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’ne layık görüldü.

PEN Duygu Asena Ödülü bu yıl Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya verildi. PEN Yazarlar Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada “2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunuyoruz” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir. Yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğramış, hedef gösterilmiş, aşağılanmaya çalışılmıştır. Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet Aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir. Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini “memleketim için üzüldüm” diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi vermiştir.”

PEN Yazarlar Derneği olarak Ayşe Buğra’nın üzüntüsünü paylaştıkları dile getirilen açıklamada “Kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet Kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz. 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi eylemleri ile ilgili 5 Şubat’ta yaptığı açıklamada Prof. Ayşe Buğra’ya yönelik “Osman Kavala denilen, Soros’un temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şekilde bu provokatörlerin içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullanmış, bu ifadeler çok tepki çekmişti. Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Buğra’ya yönelik hedef göstermeleri sürdürüyor.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
LGBTİ ve kadınlara dönük özel saldırıların gösterd...

Kadınların ve LGBTİ'lerin eşitsizliğe uğramadığı, karar süreçlerinde söz sahibi olduğu, şiddete karş...

Kadın Hakları Aktivisti Avukat Canan Arın’a ‘Anne...

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Heinrich Böll Vakfı, 2012 yılından bu yana ‘Anne Klein Kadın...

10 Aralık 1891: Nobel Ödüllü Yazar Nelly Sachs doğ...

Yapıtlarında savaşın insan üzerindeki tahribatını konu edinen Alman asıllı İsveçli yazar ve şair Nel...