GÜNÜN TEPKİSİ: Bir kadının öldürülmesini nasıl alkışlayabiliriz?
İtalya’daki bir opera evi kadın cinayetlerindeki artışa dikkat çekmek için kadın karakterinin bir erkek tarafından öldürülmesiyle sonlanan Bizet’nin Carmen operasına alternatif bir final yazdı.

Floransa Opera Evi (Opera di Firenze - Maggio Musicale Fiorentino), normalde baş kadın karakterinin bir erkek tarafından öldürülmesiyle sonlanan Bizet’nin Carmen operasına alternatif bir final yazdı. Floransa Opera Evi’nde gelecek hafta sonu başlayacak temsillerde ‘çingene kızı’ Carmen, ölen değil öldüren olacak.
Eserin orijinalinde ‘kıskanç aşık’ Don Jose tarafından öldürülen Carmen, bu kez kendisine saldıran Don Jose’yi öldürecek.
Carmen’in 7 Ocak’ta yapılacak galası öncesinde 5 Ocak’taki halka açık genel provasında da kadına karşı şiddet konulu bir etkinlik düzenlenecek.
Kadın yazarlar, şairler, sivil toplum temsilcilerinin de katılımıyla kadına karşı şiddet konusu tartışılacak.

CARMEN İSYAN EDİYOR VE OPERANIN SONUNDA ÖLMÜYOR
Yaklaşık 2 günde bir kadın cinayetinin yaşandığı İtalya’da, ‘femmina’ (kadın) ve ‘omicidio’ (cinayet) sözcüklerinin birleşiminden oluşan ‘femminicidio’ terimi kullanılıyor. Floransa Opera Evi’nin yöneticisi Cristiano Chiarot, Carmen’i yaşatma kararını “Femminicidio nedeniyle kıvranan bir toplumda bir kadının öldürülmesini nasıl alkışlayabiliriz?” diye açıkladı. Chiarot, La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamada, “Bir operanın ruhuna sadık kalarak etik değişiklikler yapılabileceğine inanıyorum” dedi.
Carmen’in yönetmeni Leo Muscato da, ilk başta alternatif final önerisine mesafeli yaklaştığını ancak sonunda günümüzde yaşananlar ışığında bunun kendisine mantıklı geldiğini söyledi.
La Repubblica haberi baş sayfasından, “Carmen isyan ediyor ve operanın sonunda ölmüyor” başlığıyla verdi.

Kaynak: Hürriyet

İlgili haberler
Kadın cinayetleri 2017’de yüzde 25 arttı: 409 kadı...

2017 yılında 409 kadın öldürüldü. Kadınların çoğu boşanmak istedikleri için öldürülürken Aile Bakanı...

GÜNÜN OYUNU: Bi’Şey Anlatıcam. Eee, Kurtulduk mu?

KHK’yle öğretmenlikten ihraç edilen Duygu Şahlar’ın oyun masalları çocukları uyutuyor, büyükleri uya...

Kadınlara erkeklerden daha az ücret verilmesi yasa...

İzlanda ücret eşitsizliğini ortadan kaldırmak için önemli bir karara imza attı. 1 Ocak’tan itibaren...