GÜNÜN SERGİSİ: İranlı Kadın Ressamlar Sergisi
İranlı 7 kadın ressamın resimlerden oluşan "İranlı Kadın Ressamlar Sergisi" toplumsal cinsiyet rollerine dikkat çekiyor.

"İranlı Kadın Ressamlar Sergisi" Kadıköy'de bulunan Moda Galeri Pasaj’da sanatseverlerle buluştu. Açılışı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan sergi, eğitmen Prof. Dr. Hamid Namdar resim atölyesinde bir araya gelen 7 İranlı kadının resimlerinden oluşuyor. İran’da çoğu resim eğitimi almış ressamların eserlerinde daha çok İranlı kadınların yaşamına yer verilen sergide, toplumsal cinsiyet rollerine dikkat çekiliyor. 1 Nisan gününe kadar devam edecek olan sergide yer alan resimler satışa açık.

‘DANS EDEN KADINLARIN RESİMLERİNİ SERGİLEMEME İZİN VERİLMEDİ’
Türkiye’ye 2 yıl önce yerleşen İranlı ressam kadınlardan Farzaneh Bakhshi (48) sergiyi anlatırken daha öncede İstanbul’da kişisel sergi açtığı bilgisini paylaşıyor; “İran’da resim öğretmenliği yaptım. İstanbul’a gelme nedenlerimden biri çocuklarımın burada okuyor olmasıydı ama bir yanıyla da kendimi sanatsal açıdan daha rahat hissettiğim için buraya yerleştim. İran’dayken sanki bir seviyede kalmışım gibi hissediyordum. Kendini geliştirme imkanın çok az. Burada onu yapabildiğim için mutluyum. İran’da sergi açma imkanımız var ama belli sınırlar ve sansür etrafında. Örneğin Azerbaycan’da dans eden kadınların resimlerini yapmıştım. Onları sergilememe izin verilmedi. Bunun gibi bir sürü konu ve başlığa izin verilmiyor. Bu da ister istemez sanatçı olarak seni geriletiyor. Özgürce üretemiyorsun.”

‘SAÇLARINI DİLEDİĞİNCE SAVURAN BİR KADINI ÇİZDİM’
30 farklı resimden oluşan sergide kendisine ait iki tablonun bulunduğunu sözlerine ekleyen Bakhski, her iki resmin hikayesine ilişkin şunları söyledi: “Bir tablomda şunu ifade etmek istedim. Toplumdaki konumu itibariyle kadına çok fazla yüklenilen rol ve sorumluluklar var. Çizimlerimde buna yer vermeye çalıştım. Diğer tablomun hikayesi ise yaşamımdan bağımsız değil. Kızım İran’da gezerken hep saçlarını özgürce savurabilmeyi hayal ederdi. ‘Saçlarımı ben ne zaman rüzgara vereceğim?’ derdi. Bir kadının özgürlüğü için önemli bir örnek bu. Ben de saçlarını dilediğince savuran bir kadını çizdim.”

'HEDEFİM İRAN'DA ÇALIŞAN KADINLARI RESMETMEK'
Sergideki ressamların her birinin kadınları farklı olarak modern ve toplumsal cinsiyet rollerini irdeleyen bir yerden ele aldığını da sözlerine ekleyen Bakhshi, “İran’ı dolaşan bir kadın olarak özellikle yaşamın farklı noktalarında çalışan kadınları resmetmek gibi bir hedefim var” diye konuştu.

Kaynak: MA

İlgili haberler
‘Şehir Hikayeleri’ sergisinde kadın yaraları da gö...

Ankara’da sanatseverlerle buluşan ‘Şehir Hikayeleri’ fotoğrafları sergisi kadın yaralarını da görünü...

Bir dayanışma sergisi: Kadınlar Yaşasın Diye

Yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadınların hikayelerinin anlatı...

GÜNÜN SERGİSİ: Kadınlar ve Gerçek Hikayeler

Dilara Tüzün’ün ilk fotoğraf sergisi olan “Kadınlar ve Gerçek Hikayeler” bu akşam saat 20:45’te Cont...