GÜNÜN KİTABI: Bekleyişin şarkısı
Kürt yazar Mehtap Ceyran “Bekleyişin Şarkısı” romanı ile yine bir yaraya dokunuyor. Ceyran toplumdan gizlenmiş, üzeri örtülmüş, unutturulmaya çalışılanları hatırlatıyor ve hafızamızı yokluyor.

“Yaralı ağaçların, kirlenen bulutların, gözü çıkarılan kedilerin, evine dönemeyen kemiklerin, yer değiştiren mevsimlerin, adsız sokakların, olmamış şarkıların, sonsuz yalnızlıklarla çevrelenmiş insanların çöle dönen hayatların ve dağılmış bir zamanın da bekleyişin şarkısıdır artık dillerdeki. Aramanın giderek evinin yolunu kaybetmeye, kurtların, çakalların, avcı köpeklerin ayak izlerini takip etmeye ve gitmenin dönmeye dönüştüğü bir labirent.”

Kürt yazar Mehtap Ceyran “Bekleyişin Şarkısı” romanı ile yine bir yaraya dokunuyor. Evladı devlet güçleri tarafından kaybedilen bir annenin neler yaşadığına genç bir kadının gözünden baktırıyor... İlk kitabı Mevsim Yas ile büyük beğeni toplayan Mehtap Ceyran, Bekleyişin Şarkısı’nda da tıpkı Mevsim Yas’taki gibi bir dönemin içerinden başka bir döneme sürüklüyor okuyucuyu. Beyaz Torosları, kayıpları, bekleyişleri, toplumdan gizlenmiş, üzeri örtülmüş, unutturulmaya çalışılanları hatırlatıyor ve hafızamızı yokluyor.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Ateşten çıkan kız

Yazar Lidia Yuknavitch, Ateşten Çıkan Kız’da bir şiddet mağdurunun direniş öyküsünü anlatıyor. Savaş...

GÜNÜN KİTABI: Mevsim yas

Batman’ın karanlık bir dönemi... Genç kadın intiharları, sağaltılmamış şiddet ve toplumsal cinnetin...

GÜNÜN KİTABI: Gölgenin Kadınları

Henüz yitirdiğimiz Yazar Berat Günçıkan’ın kadınların hikayelerini derlediği ‘Gölgenin Kadınları’ ki...