GÜNÜN FİLMİ: Atlantik
İşçi sınıfının üzerinde tepinen güçlere karşı öfkeli ruhların yarım kalmış hesap soruşları ve Senagalli Ada’nın kendisini var etme savaşı...

Cannes Film Festivali’nde aldığı Jüri Büyük Ödülü sonrası Netflix’e geçiş yapan Atlantique (Atlantik) filmin daha ilk sekansında tanığı olduğu gerçeklerle yüzleşiyor seyirci.

Devasa bir inşaatın yapımında çalışan işçilerin aylardır maaş alamaması sonrası, teknelere atlayıp ölüm yolculuğuna çıkıyor işçiler bir umut kapısı için.

Senegal’de geçen filmde ana karakterlerden biri olan Ada adlı kadın bu arada zorla evlendirilmeye çalışıyor, ailesi de sayesinde sınıf atlayacaktır. Ancak Ada’nın kalbi o ölüm yolculuğuna çıkan Süleyman için atıyor. Sancılı geçirdiği bir dönemden sonra o ölüm yolculuğuna çıkan Senegalli işçilerin hesap soruşu ve Ada’nın kendi geleceğini kendisinin belirlemeyi bulacağı güç ile birlikte ilerliyor film...

Sınıflar arası uçurumları, aşkı, bir kadının var olma hikayesini, Senegal toplumunun kültürel özelliğini, dinî dayatmaları, güçlü olanın dokunulmazlığını, itilip kakılan işçi sınıfı ve kadınların üzerindeki baskıları bir arada yansıtan bir film olan Atlantique, öfkeli ruhlarıyla birlikte yarım kalmış bir hesap soruşu yansıtıyor seyircisine.


İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Küçük Kara Balıklar

Küçük Kara Balıklar “Büyümek için büyük sulara açılmak” temasıyla iki kadının kesişen yollarını ve b...

GÜNÜN FİLMİ: Ateşböceklerinin Mezarı

Savaşlar en çok kadın ve çocukları etkiliyor. Bu etkileri çok açıkça gösteren bir film Ateşböcekleri...

GÜNÜN FİLMİ: Agora

Antik Çağ’ın en meşhur kadın düşünürü İskenderiyeli filozof, gökbilimci ve matematikçi Hypatia... Ha...