GÜNÜN BELGESELİ: Tuvalet kadınlar için nasıl hayati bir hal alıyor?
En son tuvalete gitmek sizin için ne kadar zor olmuştu? Oysa mülteci kadınlar için hayati bir sorun tuvalet. Taciz ve tecavüz korkusuyla geceleri tuvalete dahi gidemeyen mülteci kadınların hikayesi...

Sosyolog Ferzan Özyaşar’ın Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği bünyesinde çektiği “Tuvalet” isimli kısa belgesel filmi İtalya’da San Mauro Film Festival’inde yarı finalist oldu. Suriye savaşı ile milyonlarca kadının bilmedikleri topraklarda, güvensiz, hijyensiz, işsiz ve ümitsiz yeni bir hayata sürüklendiğini söyleyen Özyaşar, saha çalışmaları sırasında karşılaştığı sorunlardan birine dikkat çekmek istemiş. Çok önemsiz gibi görünen bir detayın kadınlar söz konusu olduğunda hijyen ve güvenlik sorunu olabildiğine dikkat çeken Özyaşar filminde gece çadırlarda yaşayan tarım işçisi mülteci kadınların tuvalet kullanımı sorununa dikkat çekiyor.

HİJYEN VE GÜVENLİK SORUNU
Sadece Adana’da 4 bin 335 sığınmacı kadın tarım işçisinin, ışıklandırma, hijyen ve güvenlikten yoksun çadır alanlarında yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Özyaşar, “Taciz ve tecavüz korkusundan dolayı, geceleri tek başına tuvalete dahi gidemiyorlar. Tuvalete gitmek sizin için en son ne zaman bu kadar zor olmuştu?” diye soruyor.

Tarım işçilerinin durumunu Kalkınma Atölyesinin çalışmalarından ve alternatif medya kaynaklarında çıkan haberlerden bildiğini ifade eden Özyaşar, “Daha önce de kamp dışı mültecilerle çalışmış bir kadın olarak çadır alanlarında gerek hijyen gerekse güvenlik açısından en kritik sorunlardan birinin tuvalet kullanımı olduğunu biliyordum. Karataş'taki çadır yerleşimine çekim yapmak için gittiğimizde tarım işçisi mülteci kadınlara böyle bir film çekmek istediğimizi anlatarak yardım istedik. “Bu bizim her gün yaşadığımız bir sorun, isterseniz biz rol alalım, biz anlatalım” dediler. Proje böyle şekillendi” dedi.

Ferzan Özyaşar daha önce Eylem Şen’in yönettiği Musadağ Ermenileri üzerine belgesel çalışması “Portakalın Uykusu” filminin Proje Direktörü ve Yürütücü Yapımcılığı ile Zafer Özgentürk'ün yönettiği Süveydiye’nin Çiçekleri belgeselinin yapımcılığını da üstlenmişti.


İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Mülteci Kadınlardan Masallar

Suriye, İran ve Irak’tan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan 7 kadın çocukken dinledikleri masalları...

GÜNÜN KİTABI: Yakından Geçen Mülteci Öyküler

Kadın yazarlar ‘Yakından Geçen Mülteci Öyküler’ kitabında ‘mülteci olma’yı kaleme aldı. 20 öyküde ye...

GÜNÜN KISASI: Duvar

Bu ülkenin yoksullarından mülteci kadınlar... Onlardan kısacık bir kesit. Savaştan kaçarak sığındıkl...