Meloni itiraz etti G7 bildirgesinden 'kürtaj' çıkarıldı
G7 toplantısında 'kürtaj' tartışması yaşandı. Aşırı sağcı İtalyan lider Meloni’nin itirazı üzerine G7 bildirgesinden 'güvenli ve yasal kürtaj' ifadesi çıkarıldı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin ev sahipliği yaptığı G7 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde yer alan "kürtaj" ifadesi, ev sahibinin itirazı üzerine çıkarıldı.

İtalya'nın güneydoğusundaki Borgo Egnazia tatil beldesinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'nde kürtaja güvenli erişim hakları konusunda anlaşmazlık yaşandı. Lüks Borgo Egnazia otelinde bir araya gelen G7 liderleri, Ukrayna'ya finansal destek, yapay zeka gibi farklı konularda fikir birliğine varırken kürtaj meselesi ev sahibi İtalya ile Fransa arasında tartışmaya neden oldu.

İddiaya göre, İtalya'nın aşırı sağcı Başbakanı Giorgia Meloni, G7 sonuç bildirgesinin taslak metinde yer alan "güvenli ve yasal kürtaj" ifadesinin çıkarılmasını istedi. Bu talep Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tepkisini çekti.

Euronews'in ulaştığı taslak metne göre Fransa ve Kanada delegasyonları, taslak metne "güvenli, yasal ve kürtaj sonrası bakıma etkin erişimin korunması ve sağlanmasının önemini teyit ettikleri" bir ekleme yapılması önerisinde bulundu. Ancak Meloni buna karşı çıktı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ karşısında aldığı ağır yenilginin ardından seçime giden Macron'u "seçimler için puan kazanmaya çalışmakla" suçlayan Meloni, basına verdiği demeçte "Böylesi zor zamanlarda, G7 gibi değerli bir forumu seçim kampanyası için kullanmayı son derece yanlış buluyorum" dedi.

HİROŞİMA'YA ATIF

Ayrıca İtalyan ANSA haber ajansının ulaştığı metne göre, bu yılki bildirgede "kürtaj" kelimesi yerine, "Hiroşima deklarasyonuna bağlılık" ifadesi kullanılacak. Ayrıca; kadınların evrensel, yeterli ve sürdürülebilir sağlık hizmetlerine erişim taahhüdü yinelenecek.

Geçen yıl Japonya'nın Hiroşima kentindeki zirve sonrası yayınlanan bildirgede, "kadınların güvenli ve yasal kürtaja erişim hakkına bağlılık" ifade edilmişti. Ayrıca cinsiyet eşitliğinin ve LGBT haklarının savunulacağı sözü verilmişti.

Öte yandan İtalyan hükümeti geçtiğimiz günlerde kürtaj karşıtı grupların kadınları hamileliklerini sonlandırmamaya ikna etmek için kürtaj yapılan yerlere erişimine izin veren bir yasayı onaylamıştı.

Fotoğraf: Giorgia Meloni/ X 

İlgili haberler
İtalya’nın Erkek Kardeşleri’nin kadın başbakanı: ‘...

İtalya’da ilk kez bir kadın başkan olarak seçilen faşist ittifakın adayı Giorgia Meloni’nin seçilmes...

Ne Var Ne Yok? | Gazeteciler, meslek örgütleri hed...

Ne Var Ne Yok'ta bu hafta yine yok yok! Gündemimiz çok yoğun...

İtalya’da yeni yasayla kürtaj isteyen kadınlara ps...

İtalya'da hükümet Temsilciler Meclisi'nden onay aldığı torba yasada kürtaj danışma kliniklerine kürt...