Fransa'da kadınlardan aşırı sağa karşı yürüyüş
Fransa'da kadınlar, Ulusal Birlik Partisinin seçimlerde kazanması takdirinde haklarına yapılacak saldırılara karşı alarm eylemi yaptı, 50 kentte kadınlar sokağa döküldü.

Fransa'daki kadın dernekleri, STK'ler ve sendikalar tarafından düzenlenen protestolar, Ulusal Birlik Partisinin 2024 yasama seçimlerinden zaferle çıkması halinde kadın haklarının -özellikle de üreme haklarının- geriletileceği korkusunun ortasında gerçekleşti.

Pazar günü yayınlanan son ankette, Ipsos anketi Ulusal Birlik ve müttefiklerini yüzde 35.5 oy oranıyla önde gösterdi. Sol görüşlü Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakı ise yüzde 29,5 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

Pembe ve mor tonlarında giysiler giyen kadınlar, Paris'in merkezindeki Place de la République meydanından doğudaki Place de la Nation'a kadar "Haklarımızı değil, aşırı sağı geri itin" gibi mesajlar içeren pankartlar taşıyarak yürüdü.

Place de la République'den bildiren FRANCE 24'ten Vedika Behl, gösterideki atmosferin canlı ve meydan okuyucu olduğunu söyledi.

 Behl, "Yüzlerce kadın aynı anda düdük çaldı. Bu sembolik bir jestti, çünkü buraya gelme amaçları buydu: düdüğü çalmak ve Fransa'da aşırı sağın iktidara gelmesi halinde kadınların karşılaşabileceği tehlikeler konusunda alarm vermek. Birkaç kadınla konuştum ve hepsi de insanların korktuğu asıl tehlikenin üreme hakları olduğunu söylüyor" diye aktardı.

Bu yılın başlarında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Fransa, parlamentodaki çoğunluk oylamasının ardından kürtaj hakkını anayasasına dahil etti.

ANAYASAL GÜVENCE TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Behl, "Fransa kürtajı anayasasına dahil etmiş olsa da, birçok kadın bana kadınların kendi bedenleri üzerindeki haklarını savunmalarına yardımcı olan aile planlaması gruplarına ve derneklerine sağlanan fonların kesilmesinden endişe duyduklarını söyledi" dedi.

Anayasal güvenceye rağmen, kadın hakları destekçileri aşırı sağın kadınların zorlu mücadelelerle elde ettikleri hakları ve güvencelerini tırpanlama planlarına karşı yürüdüler.

Fransız Komünist Partisi'nin kadın haklarından sorumlu yetkilisi Shirley Wirden Pazar günü Paris'te düzenlenen protestoya katılırken şunları söyledi: "Kürtajın anayasal bir hak haline getirilmesi tartışmaları sırasında aşırı sağcı milletvekillerinin bu konudan ne kadar rahatsız olduklarını, beşiklerin Fransız bebeklerle doldurulması çağrısında bulunduklarını çok iyi gözlemleyebiliyorduk."

Fransa'nın güneyindeki Toulouse kentinde Pazar günü düzenlenen kadın hakları yürüyüşünün organizatörleri, Pazar öğleden sonra 1.500'den fazla kişinin aşırı sağa karşı bir güç gösterisi için toplandığını söyledi. Ancak emniyet yetkilileri bu sayıyı 800 olarak açıkladı.

Fotoğraf: Unsplash (Arşiv, 2020)