Rosa Luxemburg’un hayatı Çanakkale’de kadınlarla buluştu
Kadın mücadelesinin sembol isimlerinden Rosa Luxemburg’un hikayesi, Çanakkale Ekmek ve Gül Grubunun çağrısıyla Çanakkale'de kadınlarla buluştu.

Çanakkale Ekmek ve Gül ve Çanakkale Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrısıyla düzenlenen ‘Ben Rosa Luxemburg’ tiyatro oyunu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününe sayılı günler kala, Çanakkale Belediye Binası Tiyatro salonunda sahnelendi. Çanakkaleliler, 20. Yüzyılda yaşamını sosyalist mücadeleye adayan Rosa Luxemburg’un yaşamının anlatıldığı tiyatro için saatler öncesinden salona geldi.


Oyunun hem yazarı hem yönetmeni hem de oyuncusu olan Kural, tiyatronun ardından izleyiciyle buluştu. Oyun bitiminde dakikalarca ayakta alkışlanan Kural’a Çanakkale Ekmek ve Gül Grubundan Filiz Tekin kırkyama tekniğiyle hazırlanan ve kadın dayanışmasını simgeleyen nakışı hediye etti.

Kural, “1987 yılından bu yana kadın mücadelesinin bir şekilde içindeyim. Uzun zamandır gördüğüm gerçek şu; Kadın mücadelesi sürekli olarak Türkiye’de gelişen, büyüyen bir yapıda. Bununla birlikte aynı oranda büyük bir basınç var. Özgürleşmenin olduğu bir yerde, mutlaka baskı da kendiliğinden geliyor. Bu kaçınılmaz bir gerçek” dedi.

Kural kadın mücadelesinin dünyanın her yerinde ivme kazandığını vurgulayarak, “Sadece Türkiye’ye özgü değil birçok açıdan kadına yönelik baskı tüm dünyada artıyor. Kadın özgürleşmesi arttıkça, hakları konusunda kadınlar mücadele ettikçe, tam tersine bir baskı oluyor, eril dünyanın kendi kuralları ve koşullarıyla..." diye belirtti.

"Kadınlar evi ve sokağı da hayatlarına kattıkları zaman, bu katmanlı bir mücadeleyi beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz ay bu kadar kadının öldürüldüğü bir ülkeden konuşuyoruz. Elbette bize çok şey düşüyor. Herkes kendi alanından ve aynı zamanda birleşerek, örgütlenerek, güçlerin birleştirerek bu sürece karşı çıkabiliriz. Birlikte şiddetin her türüne karşı mücadele edebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Kadınların hakları için mücadele ettiklerini ifade eden Kural, “Özellikle eril şiddete karşı. Ama bu sadece fiziksel bir şiddet değil. Yaşadığımız ülkenin koşullarında eril şiddet her boyutuyla kendini gösteriyor. Yapacağımız tek şey var; mücadele etmeye devam etmek. Özgürleşme konusunda kararlı olmak ama bunu yaparken yalnız olmamak adına tüm kadın örgütlerini, kadın mücadele alanlarının birleştirilmesi ve birlikte yürümesi gerekiyor” dedi.

Fotoğraf: Damla Yeltekin /Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Rosa Luxemburg: Vardım, varım, var olacağım!

Savaşın ve devrimin içinde kanatlanmış bir “kartal”dı. Azgın savaş tamtamcıları karşısında barış müc...

Jülide Kural, Ben Rosa Luxemburg oyununu Kız Karde...

Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz kampanyamızı büyütmek, depremzede kadınlarla dayan...

Devrimin kızıl gülü Rosa Luxemburg

Rosa, bir kadının sınırlarının irade gücüyle ne kadar zorlanabileceğini, insanın prangası haline gel...