7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali başladı
Kadın Yönetmenler Derneği tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali başladı. Festivalde 27 ülkeden 77 film gösterilecek.

Kadın Yönetmenler Derneği tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, dün başladı. Gazete Duvar'dan Ezgi Sivrikaya'nın haberine göre, Kadın Yönetmenler Derneği yönetim kurulu, dün akşam düzenlenen törende İzmir’de yaşayan ve kültür sanata destek veren kadınlara Sanata Destek Ödülleri'ni takdim etti.

Bu yılki Sanata Destek Ödülleri'nin sahipleri, 2008 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şubesi Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü’nde Mali İşler Birimi Sorumlusu olarak görev yapan Özlem Kuşari, İzmir Vakfı Sinema Koordinatörü ve İzmir Kısa Film Festivali Koordinatörü Gülen Gözkara Saygı ve Goethe-Institut Izmir Kültürel Etkinlikler Koordinatörü Özlem Günerli oldu.

Açılışta konuşan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali'nin kurucusu, yönetmen Gülten Taranç, festivalin Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası film festivali olduğunu hatırlatarak, "Bu işte en başından beri benimle birlikte olan danışma kuruluma, ekip arkadaşlarıma, aileme, destekçilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu ikincilik aslında beni bir yanıyla üzdü çünkü ben bir yönetmenim aynı zamanda ve geçen yılın bütçesi, büyük festivallerin 60'ta biri kadar. Bu imkanlarla çıktı. Bu da aslında Türkiye'deki çürümenin bir özeti. Bizim uluslararası olarak ikinci olmamız akla aykırı bir şey" dedi.

'ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'Nİ ESKİ YERİNDE GÖRMEK İSTİYORUZ'

Taranç sözlerine şöyle devam etti:

"Benim hayatımda iki tane önemli dönüm noktası var. Biri Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Altın Portakal kazanmam. Diğeri de sevgili Sema Pektaş'ın bu festivali desteklemesi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl yapılamadığı için çok üzüldüm. Festivallerimizin yapılması gerekiyor. Biz beşinci, altıncı olmaya da razıyız. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni tekrar eski yerinde görmek isteriz."

27 ülkeden 77 filmin gösterileceği, 31 film dünya prömiyerini, 37 filmin Türkiye prömiyerini gerçekleştireceği 7.Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali kapsamında ayrıca İZKF desteği ve Goethe-Institut işbirliğiyle, "İzmir'den Karakter Yaratmak Proje Geliştirme Atölyeleri" İzmir Ticaret Odası sergi salonunda düzenlenecek yedi atölye ve bir ustalık sınıfının olacağı eğitimlerle ilk kez gerçekleşecek.

Institut Français İzmir, İstinyePark Teras Renk Sineması ve Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sinemaseverler ile buluşacak olan 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 2 Mart 2024'te sona erecek.

Fotoğraf: Festival afişi/ Kadın Yönetmenler Festivali Facebook sayfasından alınmıştır

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Kadın yönetmenler tarafından yöneti...

BBC Culture, dünyanın dört bir yanından sinema yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘Kadın Yönetmenler...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Kadın yönetmenler kısa film seçkisi...

Kadın yönetmenler 8 Mart’ı filmlerle karşılıyor. 8 Mart’ta başlayacak olan seçki 30 Mart’a kadar ücr...

Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali başl...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bugün ba...