7 buçuk saatini dolduran hamile veya emziren işçi mesaisini bitirebilir
Hamile ve emziren işçilerin günde 7 buçuk saatten fazla çalıştırılması yasaktır. 7 buçuk saatini dolduran işçi mesaini bitirip evine gidebilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba 5 haftalık hamileyim ve işyerime doktor raporumu verdim. Ölüm iznindeydim; döndüğümde, raporu verdiğim gün sayım olduğu için 11.00’de iş başı yaptım ve 21.30’da mağazadan çıktım. Normalde 11.45’te işbaşı yapıyoruz akşam da 21.00’de mağaza kapanıyor. Bir konuşma sırasında müdürüme 7 buçuk saat çalışma süremden bahsettim. “Yemek ve çay molalarınızla birlikte zaten 7 buçuk saat çalışıyorsunuz, biz sana ağır iş yaptırmayız” dendi fakat gıda sektöründe çalışıyorum ister istemez gelen müşterilerle ilgileniyorum ve ayaktayım. Çalıştığım yerle de ters düşmek istemediğimden bir şey diyemedim. Bu konuda ne yapmam gerekir bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Öncelikle okurumuzu ve eşini tebrik edelim, çocuklarıyla birlikte uzun, mutlu ve sağlıklı bir ömür dileyelim. Ayrıca okurumuza başsağlığı dileklerimizi de iletelim.

Mevzuat çok açık. Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 9. maddesine göre “Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.”

Ara dinlenmeleri (çay ve yemek molası) 7 buçuk saate dahil değildir. Okurumuz normalde 11:45-21:00 arası çalışıyor. Yani işyerinde geçirdiği süre 9 saat 15 dakika. Bu durumda okurumuzun günde 1 saat 45 dakika ara dinlenmesi yapıyor olması lazım. Ancak okurumuzun izinden döndüğü gün 11:00-21:30 arası çalışmış, yani ara dinlenmesi düşülse bile 7 buçuk saati geçen bir süre söz konusu.

Okurumuz için üç seçenek söz konusu:

1) Ara dinlenmeleri hariç günde 7 buçuk saati doldurduğunda mesaisini sona erdirip evine dönmek. İşverenin bu nedenle, yani okurumuzun yasadan kaynaklanan hakkını kullanması nedeniyle, okurumuzu işten çıkarması halinde bu durum İş Yasası’na aykırı olur ve okurumuz tüm yasal haklarını yasal yollarla talep edebilir.

2) İşverenin okurumuzu günde 7 buçuk saatten fazla çalışmaya zorlaması halinde, okurumuz İş Yasası’nın 24. maddesinin 1. fıkrasının 2. bendi uyarınca haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanıp, kıdem tazminatı ve diğer yasal haklarını da talep ederek işten ayrılabilir.

3) Okurumuz günde 7 buçuk saati aşan çalışmaları için fazla mesai ücreti talep edebilir. Detaylar bu yanıtımızda.


İlgili haberler
7 buçuk saatini dolduran hamile veya emziren işçi...

Hamile ve emziren işçilerin günde 7 buçuk saatten fazla çalıştırılması yasaktır. 7 buçuk saatini dol...

Hamilelikte 7 buçuk saat çalışma kuralı işçi aleyh...

Normalde haftanın 5 günü günde 9 saat çalışan kadın işçilerin hamilelik döneminde 7 buçuk saat çalış...

İşveren inisiyatifi yasanın üzerinde değildir, ham...

Hamile ve emziren işçiler günde 7 buçuk saatten fazla çalıştırılamaz. Bu, mutlak emredici bir kurald...