İlknur Gökay davası| Sanık tanık beyanlarına müdahale etti, salondan çıkarıldı
Lüleburgaz Belediyesi çalışanı İlknur Gökay Tuncel’i katleden, Selçuk Gezici’nin tasarlayarak öldürme suçundan yargılandı davanın ikinci duruşması görüldü.

Kırklareli’de, hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı erkek tarafından katledilen İlknur Gökay Tuncel’in davasına devam edildi.

Lüleburgaz Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nde çalışan İlknur Gökay Tuncel, 4 Kasım 2021’de, akşam işten çıktıktan sonra Fatih Caddesi’nde, kendisini 4 yıldır takip eden Selçuk Gezici’nin bıçaklı saldırısına uğradı. Sağlık durumu ağır olan İlknur Gökay Tuncel, hayatını kaybetti.

Bıçaklama sırasında kendisini de yaralayan Selçuk Gezici, tedavisinin ardından tutuklandı. Soruşturma kapsamında hazırlanıp, Kırklareli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Gezici hakkında “tasarlayarak kasten öldürmek” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

‘BENDEN AYRILIRSAN SENİ VE AİLENİ ÖLDÜRÜRÜM’ DİYEREK TEHDİT ETMİŞ

Selçuk Gezici’nin yargılanmasına Kırklareli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci duruşma ile devam edildi. Duruşmaya İlknur Gökay Tuncel’in babası Recep Gökay, eşi Caner Tuncel, kardeşi Nesrin Karataş ile Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, kadın örgütleri ve avukatlar katıldı.

Anne Nevin Mıdık ise rahatsızlığı nedeniyle oğlu Özgür Gökay ile beraber Lüleburgaz Adliyesinden (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Duruşmaya tutuklu sanık Selçuk Gezici, güvenlik önlemleriyle jandarma eşliğinde getirildi. Adliyenin etrafında da polis, bariyerlerle güvenlik önlemi aldı.

Nevin Mıdık, Selçuk Gezici’nin kendisini ve ailesini yıllarca ölüm tehdidi ile korkutarak kızıyla görüştüğünü belirtip, “Kızıma sürekli şiddet uyguluyor, ‘Benden ayrılırsan seni ve aileni öldürürüm’ diye tehdit ediyordu. Biz ondan kurtulmak için evimizi bile değiştirdik. Peşini hiç bırakmadı. Hep takip etti. İş çıkışlarında belediyenin önünde bekliyor, hep takip ediyordu” dedi.

Bu sırada sanık Selçuk Gezici, “Allah var yalan söyleme” diye bağırınca mahkeme başkanı tarafından jandarma eşliğinde salondan dışarı çıkarıldı.

‘KIZIM EVLENDİ AMA BU ADAMDAN KURTULAMADIK’

Anne Mıdık, ifadesine devam ederek, “Bu adamdan kurtulamadık. İşe babasıyla birlikte götürüyorduk. Kızım evlendi ama adam hiç peşini bırakmadı. Bu saplantılı birisi. Uyuşturucu kullanıyordu. Kızımı bıçakla takip edip kalbinden 2 sefer bıçaklayarak öldürdü. Daha sonra bunalımdaymış süsü veriyor. Bunun için bıçakla karnını çizmiş. Kızımı öldürmek için yaptı. Kızımı daha önce de dere boyuna götürüp, başına tüfek dayayıp, ‘Seni ve anneni öldürürüm’ diye tehditle yıllarca arkadaşlık etti. Kızım da korktu. Suçu olmayan evladımı öldürdü. En büyük cezayı almasını istiyorum. Benim kızım suçsuz yere öldü. İnşallah en ağırlaştırılmış müebbet alır ve hak yerini bulur” diye konuştu.

Müşteki avukatları da sanığın yalan beyanlarda bulunup, hikayeler uydurduğunu ve ceza indirimi almak için çelişkili ifadeler verdiğini söyledi.

‘ÖLDÜRMEDEN ÖNCE BIÇAĞI BİLEMİŞ’

Sanık Selçuk Gezici ise ifadesinde olay günü yanına hurdadan bulduğu bıçağı aldığını ve sanayiye gidip bilediğini söylerken, İlknur Gökay Tuncel ile karşılaşmalarının tesadüf olduğunu savundu.

‘SANIK İNDİRİM ALMAK İÇİN YALANA BAŞVURUYOR’

SEGBİS ile duruşmaya katılan Özgür Gökay da kardeşinin anne olabilmek için tüp bebek tedavisi gördüğünü söyledi. Kardeşinin sokak ortasında öldürüldüğünü söyleyen Gökay, sanığın daha az ceza almak için çelişkili ifadelerle mahkemeyi etkilemeye çalıştığını vurgulayarak, “Sanık aklımızla dalga geçiyor. Tek amacı, yalan beyanlarda bulunup indirim almak. Sırf indirim almak için ‘Beni aldatıyor’ gibi karalamalarda bulunuyor. Tasarlayarak adam öldürme, acımasızca katletmek için bıçağı biletiyor sonra da ‘Ben öldürmek istemedim’ diyor. Arkasından gidiyor, bıçağını kaldırıp, 2 bıçak darbesini kalbine indiriyor sonra ‘Beni tahrik etti’ yalanlarına başvuruyor. Telefonla konuşurken arkasından gelip, kenara çekip, bilinçli bir şekilde tasarlanmış bir cinayet. Ablam tüp bebek tedavisi görüyordu, 3’üncü kez deneyecekti” diye konuştu.

Duruşmada Tuncel’in eşi Caner Tuncel de sanık Selçuk Gezici’nin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ederek, “Şikayetçiyim. Eşime yaptıklarının cezasını en ağır şekilde çekmesini istiyorum” dedi.

İlknur Gökay Tuncel’in öldürülmeden önce telefonla konuştuğu kardeşi Nesrin Karataş ise mahkemede tanık olarak ifade verdi. Karataş, “Ablam bir türlü bu şahıstan kurtulamadı. Sürekli eve giderken önümüze çıkıyordu. En ağır cezayı almasını istiyorum. En son kardeşimle ben telefonda konuşuyordum. Dikkatli olmasını söyledim. 2 dakika sonra telefonda, ‘Kolumdan çekme, canımı acıtıyorsun’ dedi sonra da kardeşimi bıçaklamaya başladı” diye konuştu.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti, sanık Selçuk Gezici’nin tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı 19 Aralık’a erteledi.

‘EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTİYORUZ’
Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan Kırklareli Barosu avukatlarından Oylum Yaman, “Biz, mağdurların avukatları olarak onlara destek olan barolar olarak burada hep birlikte davaya katılma taleplerimizi ilettik. Bu taleplerimiz reddedildi. Aileden yetki alarak bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. 19 Aralık saat 10.00’da 3’üncü celse için yeniden burada olacağız. Buradan tekrar çağrı yapıyorum; bu davanın takipçisi olmak üzere herkese yeniden 19 Aralık’ta saat 10.00’da Kırklareli Adliyesi önünde bütün barolarla birlikte STK’larla birlikte burada bulunmaya çağırıyorum herkesi” dedi.
Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli de “Gerçekten çok üzgünüz. Artık bu ülkede kadın- erkek ayrımı olmadan cinsiyet eşitliğinin yaşanmasını ve bu şekilde kadınlara şiddet uygulayanların en ağır cezaları almasını talep ediyoruz. Adalet duygusu örselenmesin. Adalet duygusu ülkede yaşamaya devam etsin” diye konuştu.
Baba Recep Gökay da “Bu cinayet tasarlayarak olmuştur. İğneyi kendine batıramamıştır ama bıçakları kızıma vurmuştur. Ağırlaştırılmış müebbet artı 25 yıl, emsal karar istiyorum” dedi.

Haber: DHA

Fotoğraf: Lüleburgaz Kadın Platformu Twitter hesabı


İlgili haberler
İlknur Gökay doğum gününde anıldı: Şiddetten uzak...

Lüleburgaz Belediyesi çalışanı İlknur Gökay Tuncel doğum gününde çalışma arkadaşları ve ailesi taraf...

İlknur Gökay’ın katili ilk kez hakim karşısına çık...

Lüleburgaz Belediyesi çalışanı İlknur Gökay Tuncel’i katleden, S.G.’nin tasarlayarak öldürme suçunda...

Lüleburgaz'da İlknur Gökay Tuncel'in öldürülmesi p...

Lüleburgaz'da 19 yıllık belediye çalışanı olan İlknur Gökay Tuncel takip edilip, bıçaklanarak öldürü...