Ezgi Alya Yiğit davasında karar çıktı: Yiğit’e çarpan O.S’ye 1 yıl 8 ay hapis cezası
Yeterli delilin toplanmadığı Ezgi Alya Yiğit davasında karar çıktı. Eski Nizip Belediye Başkanının yeğeni ve Nizip Ticaret Borsası Başkanının oğlu olan O.S.'ye sadece 1 yıl hapis cezası verildi.

Antep’te scooter sürerken ehliyetsiz sürücü O.S’nin araçla çarpması sonucu hayatını kaybeden Ezgi Alya Yiğit’in davasında karar açıklandı. Mahkeme heyeti, ehliyetsiz sürücü O.S’nin 1 yıl 8 ay hapis cezası almasına karar verdi.

Antep’te 12 Nisan 2022 tarihinde arkadaşı Şimal Toprak ile scooter sürerken Ehliyetsiz Sürücü O.S.’nin araçla çarpması sonucu hayatını kaybeden Ezgi Alya Yiğit davasının karar duruşması Gaziantep Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma salonunda karar öncesi söz alan Ezgi Alya Yiğit’in ailesi, son bilirkişi raporunun hazırlanışına tepki gösteri, “Ezgi’yi nasıl suçlarız, O.S’yi nasıl aklarız şeklinde düşünülerek yazılmış bir rapordur bu” dediler.

Ezgi Alya Yiğit’in ailesi ve ailenin avukatları, 6 Mart’ta gelen son bilirkişi raporunun bağımsız bir heyet tarafından değil talimatla hazırlandığını; dosyanın bağımsız bir heyet tarafından yeniden incelenmesini, başta Gaziantep Emniyet Müdürlüğü olmak üzere delillerin toplanamamasına sebep olanlar ve aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali sebebiyle O.S’nin ailesi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ettiler ancak bütün talepler mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

‘KARARI İSTİNAFA TAŞIYACAĞIZ’

Önceki duruşmada asıl tanık Şimal Toprak’ın dinlenmesinin ardından davada Ehliyetsiz Sürücü O.S’nin taksirle öldürme suçundan takdiri indirim sebepleri uygulanarak seçimlik yaptırımlara çevrilmeksizin neticeten 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Erteleme ve hükmün  açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) hükümleri uygulanmadı. Avukat Ergin Sözen kararı istinafa taşıyacaklarını ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Antep’in en işlek caddelerinden birinde 12 Nisan 2022’de 17 yaşındaki Ezgi Alya Yiğit arkadaşı ile scooter sürerken ehliyetsiz ve 100 km/s hızla giden Sürücü O.S’nin çarpmasıyla hayatını kaybetmişti. Ezgi Alya Yiğit’in ölümüne sebep olan, yanındaki arkadaşını da ağır yaralayan Sürücü O.S’nin eski Nizip ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın yeğeni ve Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı’nın oğlu olması ise soruşturma ve yargı sürecinde siyasi baskıya dair soru işaretlerini artırmıştı. Soruşturmanın başından itibaren olay yeri ve anına dair kamera görüntülerine neden ulaşılmadığı yanıtlanmazken, hiçbir kamera görüntüsü olmamasına rağmen bilirkişi raporunda Ezgi Alya Yiğit’in ağır kusurlu, Ehliyetsiz Sürücü O.S’nin ise tali kusurlu olduğu ifade edilmişti. O.S. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 29 Ocak 2024’te görülen duruşmada, Ezgi Alya’nın ailesi ve avukatların “Kazanın asıl tanığı olan Şimal Toprak’ın yeniden dinlenmesi” talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilmişti. Karar duruşması öncesi görülen 12 Şubat’taki duruşmada Toprak dinlenmiş ancak duruşma 20 Mayıs’a ertelenmişti.

 Antep’te ehliyetsiz bir sürücü tarafından öldürülen Ezgi Alya Yiğit’in ailesi, soruşturma ve dava sürecinde gerçeklere ulaşmalarının önünün nasıl kapatıldığını Ekmek ve Gül'e anlatmıştı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Ezgi Alya Yiğit davası| ‘Bıkmadan, usanmadan burad...

Antep’te 12 Nisan 2022 tarihinde arkadaşı işe scooter sürerken ehliyetsiz sürücü O.S’nin araçla çarp...

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Ezgi Alya Yiğit’in...

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 12 Nisan 2022’de Gaziantep'te ehliyetsiz sürücü Osman Sarı...

Cinsel saldırı mağduru B’nin babasından çağrı: Ada...

Cinsel saldırı davasında somut delillere rağmen beraat kararı verilmesine mağdurun babası tepki göst...