GÜNDEM

Esra Abid'in annesi Necla Canlı'dan duruşmaya dayanışma çağrısı

Uzaklaştırma kararına rağmen yolunu kesen eski erkek arkadaşını öldürmek zorunda kalan Esra Abid'in annesi Necla Canlı, 14 Aralık'taki duruşmaya çağrı yaptı.

Özak Tekstil işçileri direnişe devam ediyor

Kadın işçiler baskıya maruz kalıyor, işçilerin uzun saatler mesaiye kalmaya zorlanıyor. Bu kölelik koşullarının karşısında mücadeleye devam!

'Aslan payı' denen bütçe nerede?

Eğitime ayrılan pay gün geçtikçe azalıyor. Veliler, 'Eğitimin bütün yükü velilerin omuzlarında.' diyerek eğitimin ticarileştiğini ifade ediyor.

İzmir Kadın Platformu: 81 yaşındaki Makbule Özer için verilen tutuklanma kararı geri alınsın

İzmir Kadın Platformu, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 81 yaşındaki Makbule Özer ile ilgili “cezaevinde kalabilir” raporu üzerinde yeniden tutuklanmasına karşı Sevinç Pastanesi önünde basın açıklaması yaptı

Mülteci kadın işçi anlatıyor: Sömürü ve fuhuş cenderesi, insanca yaşam mücadelesi

Kölece çalışmayı kabul etmeyip sendikalaşma mücadelesi vermiş, mülteci bir kadın işçi Asel. Ya sömürüleceksin ya fuhuş yapacaksın dayatmasına karşı insanca bir çalışma ve özgür bir yaşam istiyor.

SAĞLIK

Bartholin kisti nedir, nasıl tedavi edilir?

Bartholin kisti hemen her kadının yaşayabileceği bir durumdur. Genital bölgede enfeksiyona bağlı herhangi bir hastalıkla karşılaşmamak için aldığımız önlemleri kiste karşı da alabiliriz.

2022’de mamografi çektiren, smear yaptıran kadınların oranı düştü

TÜİK, 2022’ye dair Kadın Sağlığı ile İlgili Göstergeleri açıkladı. Kadınlar meme kanserine dair kendi kendine muayeneyi artırırken, mamografi ve smear yaptıran oranı azaldı.

Bütçede en son halk sağlığına bakılıyor: HPV aşısı ücretsiz olmalı

Kadınlarda rahim ağzı kanserini önleyen ve ücretsiz olacağı sözü verilen HPV aşısında yine adım yok. Sağlıkçılar, sağlık bütçesinin insan sağlığını öncelemediğine dikkat çekiyor.

Bir eksiklik değil yeni bir biyolojik evre: Menopoz

Kadınlara menopoz süreci ile nasıl baş ettiklerini sorduk. TTB Kadın Hekimlik Kolu da menopoza dair sorularımızı yanıtladı.

İnternet ve oyun bağımlılığının çocuk ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri

İnternet ve oyunlara erişimin bağımlılık düzeyine ulaşması çocuklarda depresyon, davranış bozuklukları; obezite, göz sağlığı sorunları gibi birçok ruhsal ve fiziksel bozukluğa yol açıyor.

KÜLTÜR SANAT

Gerçek ve tarihsel kurgunun sarsıcı sonucu: Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik

Amerikalı yazar Karen Joy Fowler, Türkçe’de yayınlanan ikinci kitabı Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik’te kendi yaşam öyküsünden hareketle insanların hayvanlar üzerinde uyguladıkları şiddeti işliyor

Habbe Kısa Film Günlerinden kalanlar: Kadınların mücadelesini daha görünür kılmak istedik

Nar Sanat Habbe ekibinden Rojda Yılmazoğlu ile Habbe Kısa Film Günlerine dair konuştuk.

Bir kitap: Uyanış

Kendisine biçilen rolü üstlenmek istemeyen, kendinin ne olduğunu sorgulayan kadınlar için Uyanış...

Rosa Luxemburg’un hayatı Çanakkale’de kadınlarla buluştu

Kadın mücadelesinin sembol isimlerinden Rosa Luxemburg’un hikayesi, Çanakkale Ekmek ve Gül Grubunun çağrısıyla Çanakkale'de kadınlarla buluştu.

GÜNÜN KİTABI: Komünist Manifesto

Emperyalizm var oldukça savaşlar da kaçınılmazdır. Marksizm sadece kapitalizmi eleştirmez, halklara savaşsız, sömürüsüz, bir yaşamın alternatifini sunar.

AJANDA

Gömeçli kadınlar 25 Kasım'da basın açıklamasında buluşuyor

Gömeç Kadın Bileşenleri 25 Kasım günü, Cumhuriyet Meydanı'na yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirecek.

Denizli Ekmek ve Gül grubu, 25 Kasım'da kadınları alana çağırıyor

Denizli Ekmek ve Gül grubu 25 Kasım günü 'karanlık ağları birlikte yırtmak' için kadınları mücadeleye çağırıyor!

DİSK Kadın Komisyonu Gebze'de 25 Kasım'da Corning grev çadırına çağırıyor

134 gündür insanca bir ücret, insanca çalışma koşulları için grevde olan Corning işçileri, 25 Kasım'ı grev çadırında karşılayacaklar.

Sultangazi Kadın Dayanışması: 'Bir kız kardeşimizi daha kaybetmemek için buluşuyoruz'

Sultangazi Kadın Dayanışması "Mahallemizde yaşayan anne ve kızı vahşice katledildi. Katliamlara sessiz kalmamak için bu akşam buluşuyoruz" diye kadınları basın açıklamasına çağırdı.

Bandırma Emekçi Kadın Platformu 25 Kasım eylemi

Bandırma Emekçi Kadın Platformu 25 Kasım Cumartesi günü 13.30’da Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapacak.

EKMEK VE GÜL VİDEO

Sağlık emekçisi kadınlar 25 Kasım’a hangi koşullarda gidiyor?

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne giderken sağlık emekçisi kadınlarla sağlıkta şiddeti ve kadına yönelik şiddeti konuştuk.

Ayvalık Kadın İnisiyatifi ve Dikili Kadın Platformu'ndan Agrobay işçilerine ziyaret

Ayvalık Kadın İnisiyatifi ve Dikili Kadın Platformu üyeleri 90 gündür direnen Agrobay işçisi kadınları destek amacıyla ziyaret etti.

TGS Genel Sekreteri Banu Tuna anlatıyor| Kadın, çocuk, LGBTİ haberciliği açısından 217/A

TCK M. 217/A yasa maddesini; kadın, çocuk ve LGBTİ haberciliği açısından yansımasını Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Ayşe Banu Tuna ile konuştuk.

18 Ekim Dünya Menopoz Farkındalık Günü - Menopoz nedir, etkileri nelerdir?

Cinsel sağlık eğitmeni hemşire Edibe Aşık ile 18 Ekim Dünya Menopoz Farkındalık Günü için menopozun ne olduğunu, etkilerini ve kadınların üreme sağlığı için neler yapabileceklerini konuştuk.

DOSYA

Kreş gerçekleri-2| Çözümsüzlük bir kadını eski eşin evin dönmeye mecbur bırakıyor

Ekonomik kriz, bakım yükünün kadınların sırtına yıkılmış olması, fahiş kreş ve kira ücretleri kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kadınları yeniden şiddetin hedefi olmaya mahkum kılıyor.

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara kaldı, kreş hayal oldu

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar çocuk bakımı nedeniyle ya çalışma yaşamından çekiliyor ya da çocuklar güvencesizliğe mahkum kalıyor.

HÜDA PAR seçim beyannamesi: Çocuk istismarının affı, eğitim de de işyerinde de haremlik selamlık...

AKP listelerinden milletvekili adayı gösteren ve Cumhur İttifakının bir parçası olan HÜDA PAR'ın seçim beyannamesinde kadınların hakları nasıl hedefte?

AKP’nin 21 yılında emek sömürüsü, hak gaspları ve mücadele tablosu

AKP'li yıllarda neler yaşadık gelin birlikte hatırlayalım...

AKP’li yıllarda kadına yönelik şiddet

Bu iktidar döneminde kadınlar en çok, şiddet gördüğü için ayrılmak ya da boşanmak üzere harekete geçtiğinde mağdur edildi. 2022 yılında 334 kadın uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürüldü.