GÜNDEM

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 'Ailenin Korunması Eylem Planı'nı tartıştı

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği Avukat Sinejan Kut'un katılımıyla 'Ailenin Korunması Eylem Planı'nı tartıştı.

Akbelen davasında talepler reddedildi

Milas Akbelen Ormanı için verilen orman kesim izni tarihinin uzatılmasına karşı açılan davanın görülen duruşmasında avukatların keşif ve yetki sınırı hakkında yaptığı talepler kabul edilmedi.

Savcı, gazeteci Dicle Müftüoğlu hakkında ceza istedi

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı ve Mezopotamya Ajansı editörü Dicle Müftüoğlu'nun yargılandığı davada savcı, 'örgüt üyeliği' iddiasıyla ceza istedi.

Öğrencileri 'uygunsuz kıyafet' diyerek mezuniyet törenine almadılar!

Kocaeli Gebze’de bir lisede mezuniyet törenine katılmak isteyen bazı öğrenciler 'uygunsuz kıyafetler' giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı, gerekçe olarak 'Kıyafet yönetmeliği' öne sürüldü.

6 kadın gazeteci hakkında savcı ceza istedi!

Savcı, gözaltına alınan meslektaşlarıyla dayanışmak için Kadıköy'de eylem yapmak isterken gözaltına alınan ve "2911 sayılı kanuna muhalefet" ile suçlanan 6 gazeteci hakkında ceza istedi.

SAĞLIK

Ertesi gün hapının kullanımı rutinleşti

Aile Sağlığı Merkezleri ve devlet hastanelerinde cinsel ve üreme sağlığı hizmetlerinin durma noktasına gelmesi, acil doğum kontrol yöntemi ertesi gün haplarının kullanımını artırdı

Çocuklarda cinsel gelişim ve cinsel eğitim

'Ebeveynler olarak çocuklarımızın beslenmesine, giyinmesine, sağlığına, eğitimlerine, arkadaşlık ilişkilerine nasıl özen gösteriyorsak onların cinsel gelişimlerinde de sorumluluklarımız var.'

Sadece yaşlılık hastalığı değil: Kemik erimesi

Son yıllarda tüm dünyada sık görülmeye başlayan, kronik bir rahatsızlık haline gelen kemik erimesi kadınlarda daha sık görülür ve hastalığın seyri daha hızlı ilerler.

Mahkemeler HPV aşısına yaş sınırı koyuyor

HPV’den korunmak aşı ve taramalar ile mümkünken bugün Türkiye’de, HPV aşısı hâlâ ücretli. Üstelik bilimsel bir dayanağı olmadan mahkemeler aşı ücretini geri ödemek için yaş sınırı uyguluyor.

Sağlıkta Performans Sistemi: Kadınlar kaderiyle baş başa kalıyor

Aile sağlığı merkezinde performans sistemi uygulamasında puanlama sistemi ve aile planlaması kapsamında kadınlar üzerindeki etkileri Aile Hekimi Kolu Başkanı Emrah Kırımlı ile konuştuk.

KÜLTÜR SANAT

Bir kitap: Çalınan Hayatlar

'Alman gazeteci yazar Wolfgang Bauer 2015’te Nijerya’ya gider, Boko Haram’ın elinden kaçmayı başarmış kadın ve kız çocuklarıyla konuşur, Çalınan Hayatlar’da izlenimlerini ve anlatılanları yazar.'

Bir kitap: Pastoral Senfoni

Kitap yolculuğumuz çeşitli gerekçeler veya duygusal açılımlarla masum gösterilmeye çalışılan yetişkin, çocuk ilişkilerindeki tutarsızlığı sorgulamaya...

‘Nar danesi, danesi de...’

Salondan çıkınca tanımadığımız kadınlar bize, biz onlara bir buçuk saatlik oyunun içine sığdırılan bu güzel hikayenin bizi nasıl etkilediğini anlatıyoruz kısa kısa.

Tanıdık bir hikaye: Cam Perde

Cam Perde’de hayatındaki erkeklerin kendi üstünde kurduğu tahakkümden kaçmaya çalışan Nesrin kimimize annesini, kimimize bir arkadaşını, kimimize de kendisini anımsatıyor.

Bir kitap: Yersiz Yurtsuz Bir Çocuk

'Bir kez insan sınır koymaya başlarsa devamı gelir. Ülke sınırları, yaşamdaki sınırlar, istedikleri hayatı yaşamayı engelleyen sınırlar…'

AJANDA

Sultangazi Kadın Dayanışması, kadınları dayanışma sofrasına çağrıyor

Sultangazi Kadın Dayanışması 8 Haziran Cumartesi günü kadınları, kendi yaptıkları yemeklerle demledikleri çaylarla dayanışma sofrasının bir parçası olmaya davet ediyor.

Şişli Ekmek ve Gül istismar davasına çağırıyor

İstanbul Şişli'de bir esnafın 11 yaşındaki S.B.'yi istismar etmesine ilişkin görülecek davanın ikinci duruşması 23 Mayıs'ta Çağlayan Adliyesinde görülecek.

Boşandığı erkek tarafından öldürülen Sevilay Karlı davasının ilk duruşması 9 Mayıs'ta

Hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı, boşandığı erkek tarafından öldürülen Sevilay Karlı davasının ilk duruşması 9 Mayıs'ta. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği kadınları duruşmaya çağırıyor.

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 1 Mayıs alanına birlikte yürüyor!

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği'nden kadınlar: “1 Mayıs'ta, birlik olmak, mücadele etmek, dayanışma içinde olmak için alanlara çıkıyoruz. Çünkü biz, kadınlar, güçlüyüz ve sesimizi duyuracağız!"

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 9 yaşında!

'Kadınlar mahallelerinde kapısını çalabilecekleri, yan yana durabilecekleri bir kadın derneği olduğunu biliyorlar.'

EKMEK VE GÜL VİDEO

Dakikası 10 kuruş; günlüğü 48, aylığı bin 440 liralık bir hayat

Bedriye Aydınlı'da yaşayan ve parça başı iş yapan bir kadın. Onu iş başında ziyaret ediyoruz. Hem bize abaküslerin nasıl yapıldığını gösteriyor hem de neden parça başı iş aldığını anlatıyor.

Akbelen direnişçisi kadınlar: 'Taşını, toprağını, suyunu seven gelsin'

İkizköylü kadınlar, Akbelen Ormanı'nı korumak için açtıkları davaya çağırıyor. Toprağını ve ormanını korumak için mücadele eden kadınlar yaşadıkları baskıyı anlatan kadınlar 'Mücadele kazanacak' diyor

EMEP Milletvekili Karaca: 'Tasarruf diyerek sağlık emekçisinin hakkını gasbedenlere karşı bir aradayız'

Dergimizin yayın kurulu üyesi EMEP Milletvekili Sevda Karaca, SES'in hemşirelik mesleğinin sorunlarını gündem etmek için bir araya geldiği Sağlık Bakanlığı önünde sağlık emekçileriyle buluştu

SES'li hemşireler Sağlık Bakanlığı önünde buluştu: 'Neden sorunlarımız görmezden geliniyor'

SES'li hemşireler, yaşadıkları mesleki sorunları gündem etmek için Sağlık Bakanlığı önünde buluştu. SES yöneticileri ve sağlık emekçileri yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Kız kardeşlerimizin isyanını 1 Mayıs’ta alanlara taşıyoruz

‘İçimizdeki öfkeyi, mücadelemizin ateşini, emeğimizin gücünü, kız kardeşlerimizin isyanını, annelerimizin hikayelerini 1 Mayıs’ta alanlara taşıyoruz.’

DOSYA

Kreş gerçekleri-2| Çözümsüzlük bir kadını eski eşin evine dönmeye mecbur bırakıyor

Ekonomik kriz, bakım yükünün kadınların sırtına yıkılmış olması, fahiş kreş ve kira ücretleri kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kadınları yeniden şiddetin hedefi olmaya mahkum kılıyor.

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara kaldı, kreş hayal oldu

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar çocuk bakımı nedeniyle ya çalışma yaşamından çekiliyor ya da çocuklar güvencesizliğe mahkum kalıyor.

HÜDA PAR seçim beyannamesi: Çocuk istismarının affı, eğitim de de işyerinde de haremlik selamlık...

AKP listelerinden milletvekili adayı gösteren ve Cumhur İttifakının bir parçası olan HÜDA PAR'ın seçim beyannamesinde kadınların hakları nasıl hedefte?

AKP’nin 21 yılında emek sömürüsü, hak gaspları ve mücadele tablosu

AKP'li yıllarda neler yaşadık gelin birlikte hatırlayalım...

AKP’li yıllarda kadına yönelik şiddet

Bu iktidar döneminde kadınlar en çok, şiddet gördüğü için ayrılmak ya da boşanmak üzere harekete geçtiğinde mağdur edildi. 2022 yılında 334 kadın uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürüldü.