SINIRLARIN ÖTESİ

900 gündür direnen Meksikalı gazetecilerden dayanışma çağrısı

Meksika’nın kamu haber ajansı olan Notimex’te çoğu kadın işten atılan ve direnişe geçen gazeteci ve basın çalışanlarıyla dayanışma için uluslararası bir forum düzenlendi.

Kadınlar her yerde yaşamak için sokakta

Meksika’dan Ürdün’e Sudan’dan ABD’ye kadınlar şiddete, kadın cinayetlerine, ağır çalışma koşullarına, tükenmişliğe, geçim sıkıntısına karşı sokaktaydı.

İran'da kadınlar hayatta kalabildiği için idam ediliyor

İran'da bir haftada 4 kadın idam edildi. İdam edilen kadınların çoğu, şiddete uğradıkları sırada hayatlarını korumaya çalışırken kocalarını öldürmek zorunda kalan kadınlar...

İran’da 800 sinemacı ve tiyatrocu kadın: Tacizden, şiddetten uzak güvenli çalışma ortamı istiyoruz

İran’da 800 sinemacı ve tiyatrocu kadının, sektörlerinde yaşanan taciz, tecavüz ve şiddete karşı imzaya açtığı metni 30 binden fazla kişi imzaladı.

İran’da kadınlar ‘tesettür ve iffet’ dayatmasına hayır diyor!

İran'da kadınlar ‘Tesettür ve İffet Günü’ dayatmasına karşı çıktı. İran kadın hareketinin bileşeni olan İsyan oluşumundan Shirin Motazed,“İran rejiminin özü hedef alınmadan yol alamayız” dedi.

İran'da "Zorunlu Örtünmeye Hayır" kampanyasına destek verenler gözaltına alındı!

İran’da kadınlar 13 Temmuz'da zorunlu başörtüsüne karşı “Zorunlu Örtünmeye Hayır” kampanyası düzenledi. Başörtüsüz video yayınlayan kadınların bazıları gözaltına alındı.

Dünyada kürtaj hakkı saldırı altında| Kadınların mücadelesi bitmedi, bitmeyecek!

ABD’de Yüksek Mahkemenin Roe v Wade kararını bozması üzerine kadınların güvenli kürtaja erişim hakları kısıtlandı. ABD'nin yanı sıra dünyada birçok ülkede kadınlar kürtaj hakkı için mücadele ediyor.

AMERİKA’DA KÜRTAJ HAKKINA SALDIRI: Kürtaj yasağı kim için, neye karşı?

ABD’de 1970’lerden bu yana uygulanan kürtaj yasası, Amerikan Yüksek Mahkemesinin muhafazakâr üyelerinin oylarıyla iptal edildi. Yasa iptalinin ardındakileri ABD’den Dilruba Taş yazdı

28 ülkeden 70'den fazla örgüt: 'Zaman, üreme haklarını savunmak için harekete geçme zamanıdır'

ABD'de kürtajı anayasal hak haline getiren kararın iptal edilmesi Avrupa'da da endişe uyandırdı, kürtaja erişimin yaygınlaştırılması için somut adımlar atılması çağrısı yapıldı.

ABD’de kürtaj yasağının önünü açacak olan karar protesto edildi

ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarması ve kürtaj yasağının önünü açacak karara imza atması New York’ta da protesto edildi.

ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı, kürtaj yasağının önünü açtı!

ABD’de aylardır tartışma yaratan kürtaj yasasına ilişkin Yüksek Mahkemesi kararını açıkladı. Kürtajı anayasal bir hak olarak tanımlayan 1973 tarihli karar kaldırıldı.

Fransa’da temizlik işçisi Rachel Keke, eski bakanı eleyerek milletvekili seçildi!

Fransa’da temizlik işçisi Rachel Keke, sol ittifak NUPES’in adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak milletvekili oldu. Keke, seçimlerin ikici turunda eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu yendi.

İngiltere’de kadınların işe girmesi kadar emekliliği de zor!

İngiltere’de kadınların emeklilik maaşının erkeklerle eşit olması için, kadınların fazladan 18 yıl çalışmaları gerekiyor.

Japonya'da kürtaj happı kullanımı için partner onayı gerekebilir

Japonya'nın tıbbi kürtaj hapları için beklenen onayı, ilacın reçete edilmesi için kadınların eşlerinden onay almalarını gerektiren bir engellemeyle gelebilir.

Avrupa’da bir ilk| İspanya 3 günlük regl iznini yürürlüğe koydu

İspanya hükümetinin onayladığı taslağa göre, kadınlar 3 gün regl izni alabilecek. Bu uygulama ile İspanya Avrupa ülkeleri arasında regl izni veren ilk ülke.

New York kürtaj hakkı için sokakta: 'Kürtaj sağlık hizmetidir, sağlık hizmeti haktır'

Yüksek Mahkeme'nin kürtaj hakkını koruyan mahkeme kararını iptal etme hazırlığına karşı ABD'de eylemler sürüyor.

Sınırların ötesinde sağlıkçılar grevde!

Tüm dünyada pandemiyle birlikte sağlık emekçilerinin iş yükü arttı, çalışma koşulları ağırlaştı ancak kahraman olarak alkışlatılan sağlıkçılar haklarından mahrum edildi. Şimdi grev zamanı!

ABD'de kürtaj hakkına saldırı | Dilruba Taş ABD'den aktarıyor

Ekmek ve Gül'den Dilruba Taş, ABD'de kürtaj hakkına dönük saldırıların ne anlama geldiğini ve bu saldırılara karşı binlerin sokağa döküldüğü protestoları aktarıyor.

Türkmenistan'da kadınlara yeni yasak: 'dar' giyinmek, saç boyası, makyaj, estetik operasyon yasak

Türkmenistan'da kadınların artık "dar" giysiler giymelerine, saçlarını boyamalarına veya takma tırnak veya kirpik gibi aksesuarları kullanmalarına izin verilmiyor.

Sınırların Ötesi: Kadınlar hiçbir yerde mücadeleden vazgeçmiyor!

Kadınlar düyanın dört bir yerinde, baskıcı iktidarlara, artan kadın cinayetlerine, haklarına saldırılara karşı sokakta.