Şortu gerekçesiyle taciz edilen kadın: Bambaşka konuların konuşulduğu ülke istiyoruz
Kadıköy Fikirtepe’de şort giydiği gerekçesiyle bir erkeğin tacizine maruz kalan Şebnem Tüfekçi olayı anlattı, ‘Bambaşka konuların konuşulduğu bir ülke istiyoruz‘ dedi.

Kadıköy Fikirtepe’de giydiği şortu bahane eden erkek tarafından tacize uğrayan Şebnem Tüfekçi yaşadıklarını anlattı. Şebnem Tüfekçi, “Biz artık başörtüsünün de şortun da konuşulmadığı, bambaşka konuların konuşulduğu bir gündem ve ülke istiyoruz. Bunun hayalini kuruyoruz” dedi.

Fikirtepe Mahallesi’nde dün öğlen saatlerinde yolda yürüyen Tüfekçi, giydiği şort bahanesiyle bir erkeğin tacizine uğramış, yaşanan taciz ve Tüfekçi’nin yanıtlarına dair video sosyal medyada kısa sürede yayılarak tepkilere neden olmuştu.

Dün videoyu çekmeye başladığında tartışmanın sonuna geldiklerini belirten Şebnem Tüfekçi, “O yüzden öncesini de buradan anlatmak istiyorum. Dün öğle saatlerinde şortumu giydim ve caddede yürürken karşıma iki tane adam çıktı. Ve bedenime, bacaklarıma rahatsız edici bir boyutta bakışlar atmaya başladılar ve ben dönüp beklemedikleri bir soru sordum. Onlara ‘Neden bakıyorsunuz’ dedim. Ben böyle sorunca üstüme yürüyüp sinirlendi. Sanırım sessiz kalacağını düşünüyor tüm insanların. Buna alışmışlar çünkü. Ben yaptığı hakaretlerin üstüne ona, ‘Sana ne benim giydiğimden, benim ailem bile karışmıyor, sen niye karışıyorsun’ diye sorunca, o zaman senin ailen de nokta nokta diyerek hiç tanımadığı bir aileye bile hakaretler yağdırdı” dedi.

‘VİDEO KAPANDIKTAN SONRA DAHA AĞIR HAKARETLERE MARUZ KALDIM’

Şebnem Tüfekçi, “Olay anında orada bulunan herkes adamın üstüne gitmek yerine beni oradan uzaklaştırmaya ve beni sakinleştirmeye çalıştılar. Keşke adamın üstüne gidip ona sorabilme cesaretinde bulunsalardı. Onun haricinde video kapandıktan sonra çok daha ağır küfürlere maruz kaldım. Umarım bu çıkardığım ses daha önce tacize uğramış, kadın ya da erkek hiç fark etmez, tüm insanların sesi olabilmiştir. Ve bundan sonra hiçbir insan tanıdığı, ya da tanımadığı herhangi birinin yaşam şekline karışma cesaretini kendinde bulamaz. Umarım utanırlar ve pişman olurlar. Bundan sonra da hiçbir kadın, hiçbir erkek böyle bir şey yaşamak zorunda kalmaz. Biz, artık başörtüsünün de şortun da konuşulmadığı, bambaşka konuların konuşulduğu bir gündem ve ülke istiyoruz. Bunun hayalini kuruyoruz” şeklinde konuştu.

Haber-Fotoğraf: DHA


İlgili haberler
Yargı yine erkeği akladı: Maçka'daki kıyafet davas...

Maçka Demokrasi Parkı'nda, güvenlik görevlisi Savaş İlter'in kıyafetine karıştığı Çağla Köse ile bir...

GÜNÜN ŞARKISI: Kadınların Şarkısı “Hayatıma, Kıyaf...

Kadınlar her yerde kıyafetleri gerekçe gösterilerek şiddete uğruyor. Buna karşı “kıyafetime karışma”...

Maçka’da özel güvenlik tacizi: Bu kıyafetle dolaşa...

Maçka Parkında özel güvenlikçiler bir kadını “Bu kıyafetle parkta dolaşmana izin vermem” diyerek tac...