Ölen kadınlardan birisi olmak istemiyorum
Boşanmak istediği eşinden 15 yıl şiddet gören, ölümle tehdit edilen Sevkan Ordu’nun eşi günler sonra serbest kalacak. Sevkan, ‘Ölen kadınlardan biri olmak istemiyorum’ diyor.

Boşanmak istediği eşinden 15 yıl şiddet gören, ölümle tehdit edilen Sevkan Ordu’nun eşi günler sonra serbest kalacak. Sevkan, “15 sene esir hayatı yaşadım, şimdi de tehditlerinden dolayı esir hayatı yaşıyorum. Ben ölen kadınlardan biri olmak istemiyorum.” diyor.

Malatya'da yaşayan Sevkan Ordu 30 yaşında. Yaklaşık 15 yıl eşi Özkan Ordu’nun şiddetine maruz kalan ve daha fazla dayanamadığı için 2 yaşındaki oğlu ve 12 yaşındaki kızıyla ailesinin evine sığınan Sevkan, hâlâ tehdit ediliyor. 65 suçtan dosyası bulunan, sadece uzaklaştırma cezasını ihlal etmekten kısa süreliğine cezaevine giren Özkan Ordu, günler sonra serbest kalacak.

Sevkan Ordu ile şiddet gördüğü dönemi ve dava sürecini konuştuk. Evliliği boyunca ciddi bir şekilde şiddet gördüğünü söyleyen Ordu “15 yıl evli kaldım, evliliğim süresince ciddi anlamda şiddet gördüm. Hem fiziki hem duygusal olarak çok ağır şeyler yaşadım. Çocuklarım da şiddete maruz kalınca ayrılmaya karar verdim. Çünkü kendisi çok tehlikeli bir insan. Kendi ailesine de şiddet uygulayan bir insan. Babasını bıçakladı, annesini dövdü, babasının buna dair bir şikayeti de var. Ben ayrılıp ailemin yanına sığındıktan sonra babası beni haklı çıkarmamak için şikayetini geri aldı. Ailesinin de tepkisi var ama susuyorlar. Susmak da desteklemektir. Torunları için susmamaları gerekir.” dedi.

TEK BAŞIMA SOKAĞA ÇIKMAYA KORKUYORUM

Çocuklarına kendisinin baktığını söyleyen Sevkan, “Şu an babamın iş yerinde aşçılık yapıyorum. Ailemin desteği ile ayakta duruyorum. İşe bile babamla gidip geliyorum. Tek başıma sokağa çıkmaya korkuyorum. Markete inmeye bile korkar oldum. Kardeşlerime, babama defalarca kurşun sıkmış bir insan.” dedi. Sevkan eski kocasının 65 dosyası olduğunu ifade ederek “Ama kendisi bu suçlardan hâlâ tutuksuz yargılanıyor. Şu an aldığı ceza ise uzaklaştırma cezasını ihlalden. Dükkanımızı yakma suçundan bile tutuksuz yargılandı. Bu kadar suç işlemesine rağmen tutuklanmaması beni düşündürüyor. Benim çalmadığım kapı kalmadı. Gitmediğim savcı, emniyet müdürü, vali kalmadı. Herkesle görüştüm. Kendime ve aileme uzaklaştırma kararı çıkardım. Elektronik kelepçe uygulanacağı söyleniyor ama bunun da caydırıcı olacağına inanmıyorum. Çünkü evlerimiz çok yakın, aynı mahallede oturuyoruz. Artık tutuklanması ve yaptıklarının cezasını çekmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

‘15 YILLIK İŞKENCE GÖZLERİMİN ÖNÜNDE’

Evliliği boyunca çok ciddi işkencelere maruz kaldığını belirten Sevkan “Her yerde yaşadıklarımı görüyorum. Ekmek yiyemiyorum, bazen su içemiyorum. İnsanlara çok basit gelebilir ama her şeyde yaşadıklarımı görüyorum. Sırf beni aşağılamak için yüzüme çay serperdi. Sırf kızımın yanında beni aşağılamak için saçlarımı sıfıra vurdurdu. Benim için çok büyük travmalar bunlar. Kendi canı yandığı zaman benim de canımı yakardı. Karşıma otururdu ‘Ben seni döveceğim, sen de sesini çıkarmayacaksın’ derdi. Birkaç defa balkondan atmaya çalıştı beni. Başımı yerlere vuruyordu. Kemerlerle, doğalgaz borularıyla beni dövdü. Uyuşturucu maddeden 2.5 yıl hapis yattı. Çıktıktan sonra şiddet daha çok arttı. Gece üstü açıldığı için üşüdüğü zaman beni kaldırıp betonda yatırırdı. Bütün bunlar gözümde yeniden canlanıyor” ifadelerini kullandı.

‘ÖLMEK İSTEMİYORUM’

“Hayatımdan endişe duyuyorum.” diyen Sevkan şöyle konuştu: “Ben onunla zaten 15 sene esir hayatı yaşadım. Şimdi ise tehditleri esir hayatı yaşatıyor. Öldürülmek istemiyorum. Medyadan takip ediyorum, birçok kadın katlediliyor. Bu cezalar caydırıcı değil, yarın öbür gün yine bana ve çevreme zarar verecek. Ben ölen kadınlardan biri olmak istemiyorum. Çocuklarımın bana ihtiyacı var.”İlgili haberler
Kadına yönelik şiddetle mücadelede yaşamsal mekani...

Mor Çatı, 6284 sayılı Kanun’u ele aldığı bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştayda 6284 sayılı Kanun’u...

6284 kadınlara neler sağlıyor?

Ahmet Kural tarafından şiddete maruz bırakılan Sıla’nın da başvurduğu 6284 sayılı Şiddetin Önlenmesi...

Malatya’da yaşananların tekrarlanmaması için önlem...

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Malatya’da art arda meydana gelen kadına yönelik şiddet, ka...