Okmeydanlı Kadınlar: İntihar değil cinayet, Münevver için adalet!
Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Münevver Akyol için açıklama yapan Okmeydanlı Kadınlar, Münevver’in intiharının üstünün kapatılmasına izin vermeyeceklerini söylediler.

Okmeydanlı Kadınlar, evli olduğu erkeğin şiddetine maruz bırakılan Münevver Akyol’un 9 Kasım tarihinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesine dönük açıklama yaptı. “İntihar değil cinayet, Münevver İçin Adalet!” şiarıyla Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Sağlık Ocağı önünde gerçekleşen eylemde, “İntihar değil cinayet Münevver için adalet” pankartı açıldı. Basın açıklamasını kadınlar adına Gamze Abay okudu.

6284 uygulanmamasına, Başak’ın, Emine’nin, Münevver’in katledilmesine karşı isyanda olduklarını belirten ilk olarak söz alan Okmeydanlı Kadınlardan Atike Eski, “Bunun bir cinayet olduğunu biliyoruz. Gerçek adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Gerçek adalet ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için direnmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Okmeydanlı kadınlar yalnız değilsiniz birlikte güçlüyüz. Kendini savunan Çilem Doğan’a verilen cezayı kabul etmiyoruz bu ceza hepimize verilmiştir. Çilem’e, Nevin’e özgürlük istiyoruz. Erkek devletine güvenmiyoruz. 25 Kasım’da da Taksim Tüneldeyiz orada da İstanbul Sözleşmesi biziz, İstanbul sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Sistematik şiddete maruz kalması sonucu intihara sürüklenen Münevver Akyol için bir araya geldiklerini belirten Okmeydanlı Kadınlardan Gamze Abay, kadınlar olarak bunun bir intihar değil cinayet olduğunu bildiklerini ifade etti. Gamze, “Münevver çocuk yaşta evlendirilmiş evliliği boyunca da sistematik şiddete uğraşmış. Evli olduğu erkeğe karşı aldığı uzaklaştırma kararları bir işe yaramamış evli olduğu erkek tehditlerine ve şiddetlerine devam etmiştir. Münevverin ölümü cinayettir. Münevver ne ilk ne de sondur” dedi.

İstanbul Sözleşmesi kaldırıldığından beri kadın katliamlarında ciddi artışın olduğunu ifade eden Gamze, “Şiddete uğradığı için karakola giden kadınlar sözleşmenin kaldırıldığı gerekçesiyle evlerine geri gönderiliyor. Bizler bu şiddetlerin münferit olmadığını biliyoruz. Bu cinayetlerin sorumlusu erkek devlettir. Katillere ceza verilmemesi sonucunda her gün yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Bizler patriarkaya karşı birbirimizi her yerde savunacağız. Yalnız, çaresiz değiliz buradayız hayatımıza, haklarımıza sahip çıkıyoruz. Münevver’in ölümünün intihar diye kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Okmeydanlı kadınlar olarak sürecin takipçisiyiz. İstanbul Sözleşmesi biziz” diye konuştu.

Fotoğraf-Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
Şüpheli ölümlere ‘intihar’ etiketi yeni kadın cina...

Pandemiyle birlikte şüpheli kadın ölümlerindeki artış dikkat çekecek boyuta ulaştı. Pek çoğu cinayet...

İntihar ettiği iddia edilen kadının katledildiği o...

Osmaniye’de şüpheli biçimde düşerek yaşamını yitiren kadının, evli olduğu erkek tarafından öldürüldü...

6284 kadınlara neler sağlıyor?

Ahmet Kural tarafından şiddete maruz bırakılan Sıla’nın da başvurduğu 6284 sayılı Şiddetin Önlenmesi...