Nevin’in temyiz duruşmasına giden kadınlar: Yalnız bırakmayacağız
Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması Ankara’daki Yargıtay mahkemesinde bugün görülecek. Madenci Anıtı önünde bir açıklama yapan kadınlar “Nevin’i yalnız bırakmayacağız” dedi.

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünde 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012’de kendisine tecavüz eden 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldürmüş, yargılama sonrası müebbet hapis cezası almıştı. Bugün Yargıtay’da görülecek temyiz duruşması için avukatlar ve kadınlar Ankara’ya gitti. Ankara’da Madenci Anıtı önünde buluşan kadınlar burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

Nevin, ifadesinde Nurettin’i önce tüfekle vurduğunu, sonra başını bıçakla kestiğini söyledi. Gerçekte ne olduğunu hiçbir zaman anlatmadı.

Daha ilk duruşmada Nevin’in, tecavüz sonucu olan çocuğu vermek istediğini belirten dilekçe sunması nedeniyle durumdan haberdar olup, “bu çocuğu verecekmişsin, sen de bir kadınsın nasıl vereceksin, için sızlamayacak mı?” diye soran Mahkeme heyetinde zaman içinde değişiklikler oldu ama, Yalvaç Adliyesine gittiğimiz daha ilk gün yüzümüze çarpan o, “karar verilmiş, Nevin suçlu ilan edilmiş” tavrı hiç değişmedi.

Savcı mütalaasını; “tasarlayarak kasten insan öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle verdi. Bu mütalaa, “...Nevin’in rızası ile ilişki yaşadığı ve kendisinden hamile kaldığı Nurettin’i tasarlayarak öldürdüğü kanaati” üzerine kuruluydu.

Feministlerden başka kimsenin aklına, “madem adam Nevin’i Yalvaç’tan kaçıracağını, annesine, kardeşlerine söyledi, İstanbul’u arayıp geleceğini bildirdi. Ee madem Nevin de “gönüllü”ydü, neden İstanbul’a kaçmadı” diye sormak gelmedi!?

Neden sorulsun ki? Daha ilk andan, Nevin’in “suçlu” olduğuna karar veren kocaman bir köy ve yargı sistemi var. Nitekim dava, beklendiği gibi Nevin’un “suçlu” olduğu kabulüyle bitti. Kadınları öldüren, tecavüz eden erkeklere en küçük bahanelerle her türlü indirim ve beraati veren erkek yargı, Nevin’e haksız tahrik ve iyi hal indirimi dahi uygulamayarak, kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliğini bir kez daha yüzümüze çarptı.

Nevin gibi erkek şiddetinden kurtulma yollarının kapatıldığı, tecavüzcüyü engellemek yerine kadınların suçlandığı, kadının toplumsal cendere içine itilerek, yaşayan bir ölü haline getirildiği “haksız” süreci görüyoruz. Erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık, bırakmayacağız.


İlgili haberler
Çilem'den Yasemin'e: Özgürlük bulaşıcı derler!

O da evliliği boyunca şiddete uğramış, ölmemek için öldürmek zorunda kalmıştı. Yasemin'in tahliye ka...

Nevin Yıldırım neden sustu?

“Tanıklar konuştukça buruk bir tebessümle, çaresizce gülümsemeyle cevap verdi iddialara Nevin.” Yarg...

Yaşamak. Ölmeden, öldürmeden…

“Kadınlar yaşayan ölüler haline gelmesin, ölmemek için ne kendilerini ne de bir başkasını öldürmek z...