Kadın savcıdan metroda bıçakla bir kadının üzerine yürüyen erkeğe tutuklama talebi: 'Bu saldırı tüm kadınlara yöneliktir'
Emrah Yılmaz'ın tutuklanma talebinin gerekçesini yazan kadın savcı, saldırının tüm kadınlara yönelik olduğunu söyledi: Tüm kadınların özgürce yaşamave hayatlarına devam etme haklarına saldırıdır.

Kadıköy- Tavşantepe metrosunda, Kadıköy yönüne ilerleyen tren Bostancı durağında beklediği sırada, elinde bıçak taşıyan, etrafa küfürler savurarak bir kadının üzerine yürüyen Emrah Yılmaz tutuklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun da, metrolardaki güvenlik önlemlerine ilişkin inceleme başlatıldığını açıkladı.

Emrah Yılmaz'ın yapılan incelemesinde 20 suç kaydının olduğu anlaşıldı.

Saldırgan Emrah Yılmaz, "Silahla tehdit", "Basit yaralamaya teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından tutuklandı.

Fail Emrah Yılmaz'ın "silahla tehdit" suçundan tutuklanma talebinin gerekçesi ortaya çıktı. DHA'da yer alan habere göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda soruşturmayla görevlendirilen kadın savcı, saldırının sadece Senanur Damgacı'ya değil tüm kadınlara yönelik olduğunu belirtti. Savcı, saldırganın neden tutuklanması gerektiğini şöyle bildirdi:

“Kent yaşamında insanların topluca bir arada bulundukları etkinlik alanları, rekreasyon alanları, toplu taşıma araçları ve durakları ile buna benzer yerlerin kişilerin can, mal ve cinsel güvenlikleri açısından daha emin mahaller olduğu kabul edilir. Bu yerleşik sosyal kabul ile beraber, şüphelinin eyleminin yalnızca tartıştığı müştekilere yönelik değil, o anda trende ve platformda bulunan yolcuların, hatta tüm kadınların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme haklarına saldırıdır. Sokaklar, metrolar korku dolu değil, güven dolu olmalıdır. Şiddet ise önce dilde başlar, sonrasında eyleme döner, olayda en çok dikkat çeken şeylerden biri de şüphelinin küfürleridir. Küfür, şiddettir. Şiddeti yasaları uygulayarak engelleyebiliriz; kadınların yaşam hakkına sahip çıkmak ve kız çocuklarına güvenli bir gelecek bırakmak tüm toplumun asli görevidir. Bireylerin toplum yaşamının akışına duydukları güvenin örselenmesi ceza, adalet sistemi ve sosyal açıdan onarılması güç zararlara yol açacaktır."

Savcı, saldırganın müşteki kadınlara saldırıda kullandığı taktirde öldürücü olacağı kesin olan bir kesici aletle tehdit ve yaralamaya teşebbüs eyleminde bulunmasının suçun vahamet derecesini artırdığını da belirtti.

SALDIRGANDAN "DÖNER TEKME ATTILAR" İDDİASI
Bıçaklı saldırgan Emrah Yılmaz'ın emniyette verdiği ifadesinde, evinde bulunan ekmek bıçağını biletmek için yanına aldığını, maskesiz bir yolcuyu maske takması yönünde uyardığını, Semanur Damgacı ve annesinin kendisine hakaret ettiğini iddia ettiği öğrenildi. Semanur Damgacı'nın kendisine döner tekme attığını iddia eden Yılmaz, "50-60 kişi üzerime geldiği için kendimi kurtarmak için bıçak gösterdim" diyerek suçlamayı kabul etmedi, Semanur Damgacı ve Nilgün Damgacı'dan şikayetçi oldu.
İBB'DEN AÇIKLAMA

İBB Sözcüsü Murat Ongun, yaşanan olayın ardından metrolardaki güvenlik önlemlerine ilişkin inceleme başlatıldığını açıkladı.

Ongun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Dün Kadıköy Tavşantepe Metrosu'ndaki saldırgan şahıs ile ilgili Emniyet'te işlemler devam ederken metrodaki güvenlik önlemleri ile ilgili inceleme başlatılmıştır. Kadın yolcularımız başta olmak üzere tüm vatandaşların güvenli ulaşımı önceliğimizdir" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
YTÜ KAÇAT’tan kadınlar: Göz yumulan vahşete karşı...

YTÜ Kadın Çalışmaları Topluluğundan metroda bir erkeğin elinde bıçakla bir kadının üstüne yürümesine...

Kadıköy metrosunda bıçakla tehdit edilen Senanur:...

Tavşantepe metrosunda bıçaklı kişinin tehditler savurduğu kadın açıklamalarda bulundu.

Kadıköy metrosunda bir erkek bıçakla kadına saldır...

Kadıköy metrosunda bir erkek, kesici aletle bir kadına saldırı girişiminde bulundu. Yaşanan olaya so...