Ecem Balcı’nın katiline ağırlaştırılmış müebbet!
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 yaşındaki lise öğrencisi Ecem Balcı'yı öldürdüğü için yargılanan yargılanan sanık Süleyman Kara’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Kocaeli 7'nci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Süleyman Kara, tutuklu bulunduğu Bandırma 2 Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından adli kontrol tedbiri uygulanan tutuksuz sanıklardan N.K. ve Y.K. de hazır bulundu.
Maktulün babası Gökhan Balcı ve Avukatı Aslıhan Şen ile CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir ve kadınlar da duruşmayı izledi. Duruşma savcısı, geçen celsedeki mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, tutuklu sanık Kara'nın kasten öldürme suçunun "Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı" yapılması nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı, tutuksuz sanıklardan N.K'nin atılı "suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme" suçunu işlediğine dair cezalandırılmasına yönelik yeterli delil elde edilemediği için beraatine, K.A, R.Ö.Y, Y.K. ve İ.D'nin de "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan 6'şar aydan 5'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı Mustafa Yıldırım, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, müvekkilinin suçsuz olduğunu ve beraatini istedi. Avukat Aslıhan Şen de tüm sanıkların indirim uygulanmaksızın üst sınırdan cezalandırılması talebinde bulundu.

BABA GÖKHAN BALCI'YI KIZINA SAHİP ÇIKMAMAKLA SUÇLADI!
Son sözü sorulan tutuklu sanık Süleyman Kara da Ecem Balcı'nın öldürmediğini ileri sürerek, baba Gökhan Balcı'yı kızına sahip çıkmamakla suçladı.

Ecem Balcı'nın her zaman yanında olduğunu, hastalığında da iyileşmesi için çaba sarf ettiğini anlatan Kara, "Benim Ecem'i öldürmem için hiçbir neden yok. Asıl katil dışarıda geziyor. Emniyette baskı ve işkence altında ifade verdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum." dedi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ecem Balcı'yı kasten öldürdüğü gerekçesiyle sanık Süleyman Kara'yı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan N.K'ya 3 ay, diğer sanıklar K.A, R.Ö.Y, Y.K. ve İ.D'ye "suç delillerini gizleme suçundan 6'şar ay hapis cezasına çarptırarak, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

‘BAŞKA ECEMLER OLMASIN İSTİYORUM’
Baba Gökhan Balcı, duruşma çıkışı Kocaeli Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 aydır kızı Ecem için adalet aradıklarını ve çok mücadele ettiklerini belirterek, "Bu dönemde bizimle yürüyen, destek verenlere, polis teşkilatımıza, sivil toplum kuruluşlarına, siyasilere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Sanığın ağırlaştırılmış müebbet cezası alana kadar adliyeye gidip geldiklerini ifade eden Baba Balcı, "Sanık, ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Biz bir duruş sergiledik. Katilinin kim olduğunu biliyorduk. Süleyman Kara kızımı öldürmüştür. Bütün delillerle ispatlanmıştır. Bu saatten sonra hücresinde ömrünün geri kalan kısmını geçirecektir. Benim kızım da mezarında umarım rahat uyur. Başka Ecemler olmasın diyorum." dedi.

Avukat Aslıhan Şen ise Ecem Balcı'nın, annesinin sevgilisi tarafından 17 yaşındayken hunharca katledildiğini ifade ederek, "Başından beri bu davayı takip ettik. Davaya olan inancımız yüzde yüzdü. Ecem Balcı'yı öldüren Süleyman Kara, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Ona yardım edenler, suç delilerini gizleyenler, yok edenler, değiştiren ailesi de ceza aldı. Bu kararın verilmesinden dolayı çok mutluyuz. Bu tür davalarda caydırıcı cezaların verilmesi bizi mutlu etti" ifadesini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

İlgili haberler
ECEM BALCI’NIN BABASI: ‘Kızım kanseri yendi, katil...

Ecem Balcı’yı öldüren Süleyman Kara’nın yargılandığı dava yarın Kocaeli Adliyesi 7. Ağır Ceza Mahkem...

Ecem Balcı davası yine ertelendi

Önce kaybolduğu söylenen 43 gün sonra ise cesedi bulunan Ecem Balcı davasında Adli Tıp ve otopsi rap...

Ecem’in Adli Tıp Raporunda boğularak öldürüldüğü a...

Kocaeli Gölcük’te kaybolduktan sonra ormanlık alanda aylar sonra cesedi bulunan Ecem Balcı’nın boğul...