Didim Kadın Platformundan Hatice Tusu cinayetine tepki
Didim Kadın Platformu üyeleri, Didim Eğitim Sen Temsilciliği önünde yaptıkları basın açıklamasıyla emekli hemşire Hatice Tusu’nun katledilmesine tepki gösterdi.

Didim Kadın Platformu üyesi kadınlar, Didim’de 4 gündür kayıp olan ve ayrıldığı Suat Aksoy tarafından katledilen Hatice Tusu için basın açıklaması gerçekleştirdi.  

Eğitim Sen ilçe binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında, “Ölmek istemiyoruz. Artık daha fazla azalmak istemiyoruz. Bugün öznemiz yine bir kadın. Gün geçmiyor ki ortalıktan kaybolan hemcinslerimizin belli bir süre sonra ölü bedenleri bulunmasın. Hem de her gün sokaklarında olduğumuz şehir olan Didim’den. Yani hayatımızın tam da içinden. ‘Ya benimsin, ya toprağın’ anlayışıyla bir kız kardeşimiz daha aramızdan koparıldı. Kızgınız! Öfkeliyiz! İsyandayız ! Emekli hemşire olan ve 5 yıl önce eşinden boşandıktan sonra oğlu Görkem Öner’le birlikte yaşayan Hatice Tusu yine canice katledildi” ifadeleri kullanıldı.

‘YAŞAM HAKKIMIZDAN ASLA VAZGEÇMİYORUZ’

“Biz artık bıktık diye haykırırken her yeni gün, gün geçmiyor ki yeni hayatlar soldurulsun. Bıktık! Artık yeter!” diyen kadınlar şöyle devam etti: “İsimler değişiyor ama olaylar hep aynı. Kadınları canice katledenler, katletmeye teşebbüs edenler ve katiller aramızda dolaşıyor. Bizler yaşamak istiyoruz, bizler hayatı istiyoruz dedikçe kadına şiddet her geçen gün artıyor ve onlarca kadın hayatını kaybediyor. Yaşanan cinayetlere sessiz kalmayın. Bizler yaşamak istiyoruz. Biz Didimli kadınlar; katillerin aramızda dolaştığı bir ülkede, bir şehirde her gün acaba sıra hangimize gelecek korkusuyla yaşamaktan bıktık, usandık. İstanbul Sözleşmesi uygulansın diye aylarca alanlarda avazımız çıktığı kadar bağırmamız tam da bu yüzden. Hatice Tusu içimizden biriydi, bizden biriydi, biz bugün yine bir eksildik. Artık birimizi daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Hatice Tusu’nun katilinin en ağır şekilde yargılanmasını istiyoruz ve Didim Kadın Platformu olarak da sonuna kadar takipçisi olacağız. İstanbul Sözleşmesinden ve yaşam hakkımızdan asla vazgeçmiyoruz.”

Kaynak: Ses Gazetesi

İlgili haberler
4 gündür kendisinden haber alınamayan Hatice Tusu'...

Aydın'da 4 gündür kendisinden haber alınamayan emekli hemşire Hatice Tusu’nun Suat Aksoy adlı erkek...

Hatice Tusu 4 gündür kayıp

Didim’de yaşayan emekli hemşire Hatice Tusu’dan 4 gündür haber alınamıyor. Çocukları Tusu’nun kaçırı...

GÜNÜN RAKAMI: Ağustos ayında 27 kadın cinayeti yaş...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 ağustos ayı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. Ra...