Dersim Kadın Platformu 8 Mart startını verdi: Gülistan nerede?
Dersim 8 Mart programı Gülistan Doku’nun kaybolduğu iddia edilen Dinar Köprüsü’nde yapılan basın açıklaması ile başladı. Kadınlar, ‘Gülistan bulunmadan bu işin peşini bırakmayacağız’ dedi.

Dersim’de kadınlar Gülistan Doku’nun kaybolduğu iddia edilen Dinar Köprüsü’nde basın açıklama yaptı. Yapılan açıklama ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yapılacak etkinliklere başlandığı duyuruldu.

163 YIL SONRADA KADINLAR MAĞDUR EDİLİYOR

Açıklamada konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Sekreteri Duygun Kurban, 163 yıl önce, New York’ta tekstil işçisi kadınların, 16 saatlik çalışma saatlerine, düşük ücretlere ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve çıkmalarının bir isyanın fitilini ateşlediğini ifade ederek, 163 yıl sonra da kadınların halen aynı çalışma koşullarına maruz kaldığını söyledi. Kurban yine, sınır ötesi operasyonların ve Kürt sorununda ki çözümsüzlük ısrarının başta kadınları mağdur ettiğini dile getirdi.

NEFES ALACAĞIMIZ ÜLKEYİ YARATALIM

“Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz için sürdürdüğümüz mücadelede her gün yeni bir engelle karşılaşıyoruz” diyen Kurban, “Gülistan Doku’nun kaybolması ise bizi sıkıştırmaya çalıştıkları bu cenderenin adeta sembolü oldu! Gülistan Doku soruşturmasında en başından beri deliller ciddiyetsizlikle toplandı. Baş şüpheli adeta kayrıldı. Gülistan’ın akıbetini sormak isteyen arkadaşları hem engellendi hem şiddete maruz kaldı; tehditler ve gözaltılar ardı ardına geldi. Ülkenin en tepesinden verilen büyük sözler, verildiği anda unutuldu. Bugüne kadar yetkili makamların koltuklarında oturanlardan tatmin edici tek bir açıklama duyamadık” dedi. Dersim’de genç kadınların yaşadığı şiddetin bir kartopu gibi büyüdüğünü aktaran Kurban, “Bizler bugün burada bir araya gelmiş kadınlar olarak tekrar soruyoruz; Gülistan Doku nerede? Ve tekrar söz veriyoruz; Gülistan bulunmadan bu işin peşini bırakmayacağız! Hem Dersim’de hem de tüm Türkiye’de kadınlar kız kardeşimiz Gülistan’ın akıbetini sormaktan vazgeçmesin! Bizler biliyoruz ki hak kazanılan bir şeydir ve hakkın kullanımı ancak mücadeleyle mümkündür. Bu yüzden diyoruz ki bizler gücümüzü birleşerek açığa çıkaralım ve Gülistan Doku isminde simgeleşmiş bu cendereyi parçalayalım, nefes alabileceğimiz bir ülkeyi kendimiz yaratalım!” diye konuştu.


GÜLİSTAN DOKU’YU BULALIM

Gülistan Doku’ya ilişkin konuşan HDP Muş milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, “Burada intihara etmiş olsaydı en azından bir bulguya ulaşılırdı. Ancak yetkililer Dinar Köprüsü’nü işaret ediyor, biz buna inanmıyoruz” dedi. Gülistan Doku olayının bir sonuç olduğunu söyleyen Koçyiğit, “Dersim gibi küçük bir kentte bir kadın öğrenci kadın kayboluyorsa sorumluluk mülki amire, kolluğa aittir” diye konuştu. Dersim’in kimliksizleştrilmek istendiğini söyleyen Koçyiğit, “Üniversite kuruluyor sahip çıkılmıyor. Öğrencilerin sorunlarına kör sağır dilsiz kalınıyor. Tüm bunları üst üste koyduğunda Gülistan Doku olayının bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Kadınların gücünü örgütlülükten aldığını söyleyen Koçyiğit, “Bu olayın, faili meçhul kalmasına asla razı olmayacağız, bulununcaya kadar mücadele edeceğiz” dedi. Tüm Türkiye’deki kadınlara çağrı yapan Koçyiğit, “Gelin yan yana duralım, Gülistan Doku’yu bulalım” dedi.

İlgili haberler
Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerç...

Gülistan’dan hâlâ haber yok, yapılanlar ve açıklamalardan ‘güven’ denilen şey çıkmıyor ve Dersim’de...

Dersim Kadın Platformu Gülistan Doku’nun ailesini...

Dersim’de kadınlar 5 Ocak’tan beri kayıp olan Gülistan Doku’nun ailesini ziyaret etti. Kadınlar ziya...

Dersim Kadın Platformu : 8 Mart’ı Gülistan Doku şa...

8 Mart hazırlıklarının startını verdiklerini açıklayan Dersim Kadın Platformu bu yılki 8 Mart’ı Güli...