Bir ay geçti, Sisê Bingöl’ün raporu hâlâ hazırlanmadı
Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan ve raporu hazırlanmayan Sisê Bingöl’ün durumu kötüye gidiyor. Bingöl’ün tahliyesi başvurusu için rapor bekleniyor.

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevinde tutulan 85 yaşındaki hasta tutuklu Sisê Bingöl hakkında hazırlanması beklenen rapor hâlâ ortada yok. Ancak Bingöl’ün durumu kritik, hasta tutuklunun sağlığı her geçen gün kötüye gidiyor. Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) Eş Başkanı Ebedin Aktaş bu yüzden hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporu verdiğini belirtiyor. Ancak rapor henüz avukatlara ulaşmış değil. Mezopotamya Ajansından Cemil Uğur’a konuşan Bingöl’ün avukatı Gülşen Özbek, heyetten bir doktorun imzasının eksik olmasından kaynaklı raporun geciktiğini söylüyor. Özbek, Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanması beklenen raporun kendilerine ulaşır ulaşmaz Bingöl’ün tahliyesi için başvuru yapacaklarını belirtiyor.

ADALET BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Bingöl’ün son durumu hakkında bilgi veren TUAYDER Eş Başkanı Aktaş, “Kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor, yanında olan arkadaşlarının desteğiyle yaşamını idame ediyor” diyor ve yetkililere sesleniyor:
“Adalet Bakanlığına çağrımız; Sisê Ana’nın bir an önce tahliye edilmesi yönündedir. Var olan hukuksal yasalara rağmen zaten 85 yaşın üzerinde yatalak olan ve kendi ihtiyaçlarını göremeyen bir insanın kendi evinde yaşamını idame ettirmesi gerektiği net olarak belirtilmiştir.”

2 YILI AŞKIN SÜREDİR CEZAEVİNDE
Kendi beyanına göre 85 yaşında olan Sisê Bingöl, 2 yılı aşkın süredir cezaevinde tutuluyor. Yaşlı olmasından dolayı algılama yeteneğini kaybetmiş olan Bingöl, mide, şeker, astım, tansiyon gibi hastalıklarla mücadele ediyor.
Tek başına yaşamını sürdüremeyen Bingöl, diğer tutukluların yardımıyla günlük ihtiyaçlarını giderebiliyor.
Bingöl’ün yaş ve hastalığından kaynaklı durumunun kötü olduğu, çocuklarının ismini dahi hatırlamadığı belirtiliyor. Bingöl için Muş Devlet Hastanesi’nce verilen raporda “Sağlığının cezaevinde kalmaya elverişli olmadığı” tespiti yapıldı. Ancak buna rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca verilen raporda “Cezaevinde kalmasının hayatı için tehlike arz etmediği” denilerek tahliyesi engellendi. Son olarak Bingöl, 2 Kasım’da sağlık kuruluna hem hastalığıyla ilgili son durumların tetkiki hem de cezaevinde kalmaya elverişli olup olmadığıyla ilgili rapor çıkarılmasına ilişkin Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. 8 gün boyunca hastanede tedavi edilen Bingöl için raporun 15 gün sonra hazırlanacağı belirtildi. Ancak, bir ay geçmesine rağmen rapor henüz hazırlanmadı.
İlgili haberler
Sisê Ana için ev hapsi talebine cevap yok

85 yaşındaki Sisê Bingöl 2016 yılında 3 ay tutuklu kaldığı cezaevinden sağlık durumu gerekçesiyle ta...

Sisê Bingöl: Ölmeden buradan çıkmak istiyorum

Ağır hasta tutsak Sisê Bingöl, cezaevinde kızı ile yaptığı görüşmede, ‘Ölmeden önce beni buradan çık...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Zehra Doğan’dan Sisê Bingöl çizimi

Tutuklu Gazeteci Ve Ressam Zehra Doğan, resim malzemesi verilmemesine rağmen aynı koğuşta bulunan ha...