Antalya Kadın Platformu: Şiddetsiz bir dünya için 25 Kasım’da alanlara
Antalya Kadın Platformu 25 Kasım’a yönelik yaptığı açıklamada pandemide kadına yönelik şiddetin arttığını, işsizlik ve yoksulluktan kadınların daha fazla etkilendiğini belirtti.

Antalya Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken Eğitim-Sen Antalya Şubesinde bir açıklama yaptı. Platform adına Selin Ekin Tucaroğlu’nu okuduğu açıklamada “Şiddetsiz bir dünya talebimizi daha güçlü haykırmak için kadınların sesini sesimize katmaya çağırıyor; eşit ve özgür bir yaşamı birlikte örelim diyoruz” çağrısı yapıldı. 

“Açıklama şöyle devam etti. “Kovid 19 pandemisiyle derinleşen ekonomik kriz ile birlikte , kadına yönelik ayrımcılık, şiddet ile işsizliği ve yoksulluğu bilinçli olarak uygulanan hükümet politikalarıyla arttı, kadınlar artan ev içi şiddete karşı savunmasız bırakıldı. İnfaz yasasıyla faili erkekler suç mahallerine gönderildi, çocuk istismarcıları affedilmek, istismar meşrulaştırılmak istenildi. Bizi koruyan yasalar, İstanbul Sözleşmesi hedef alındı. Ancak bilinmelidir ki, biz kadınlar, Devletin bizi yok sayan, kadın düşmanı politikalarına ve erkek şiddetine karşı sessiz kalmıyor; sözümüzü söylemek mücadelemizi büyütmek için sokağa çıkıyoruz”

Açıklamanın ardından kadınlar, Antalya Güllük PTT önünde yaptıkları açıklama sonrası, tutsak kadınlara dayanışma kartları gönderdi.


Antalya Kadın Platformunun 25 Kasım etkinlik takvimi şöyle:

■ 23 Kasım Pazartesi 19.30 –Film Gösterimi ( Yer: Eğitim-Sen Antalya Şubesi Terası)

■ 25 Kasım Çarşamba 19.00 – Basın Açıklaması (Yer: Attalos Heykeli Önü)


İlgili haberler
‘Yaşamımızı savunuyoruz’ diyen KESK’li kadınlar 25...

KESK Ankara Kadın Platformu, OECD ülkeleri içinde kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarda Türkiy...

Hangi koşullarda 25 Kasım'a gidiyoruz?

25 Kasım'a kadınlar nasıl koşullarda gidiyor, kadınların "şiddete karşı sözü" ne?

Pandemide 25 Kasım: Bugünü doğuran mücadeleyi hatı...

Pandemi koşullarında ağırlaşan sorunlar bir kere daha gösterdi: ev içinde, ev dışında; yaşamlarımızı...