Antalya Kadın Platformu: Şiddete karşı her türlü hak mücadelesini sürdüreceğiz
Antalya Kadın Platformu Konyaaltı sahilde yaptıkları eylemle bir kez daha haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’nden #vazgeçmiyoruz.

Antalya Kadın Platformu Konyaaltı sahilde yaptığı eylemle, İstanbul Maltepe’de toplanan kadınlara selam göndererek, Sözleşme’nin kadınların uzun yıllar verdikleri hak mücadeleleri ile kazanıldığına dikkat çekti. Antalyalı kadınlar, “Sözleşme bir gecede tek kişi tarafından alınan kararla 1 Temmuz’da yürürlükten kaldırılacak. Fakat biz kadınlar vazgeçmeyeceğimizi tekrar tekrar haykırıyoruz” dedi.

2019’de 422, 2020’de 409, 2021’nin başından bugüne kadar ise 176 kadının sözleşme uygulanmadığı için öldürüldüğünü ifade eden Antalya Kadın Platformu, LGBTİ’lerin ‘toplum ahlakı’ gerekçesi öne sürülerek hedef gösterilmesine ve bunun sözleşmeden çekilme gerekçesi yapılmasına tepki gösterdi.

Açıklamada, “İktidar ve bir takım çıkar ortaklarının sözleşmeyi olumsuzlaştırarak vazgeçirme çabaları destek görmeyecek. Kadınları, çocukları, LGBTİ’leriher türlü şiddetten uzak tutmak için verilecek her türlü hak mücadelesini devam ettireceğiz. İnsanca yaşamaktan, haklarımızdan, özgürlüğümüzden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” denildi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Fındıklı Kadın Meclisi: İstanbul Sözleşmesi’nden v...

Hayati Aykut Parkı’nda açıklama yapan Fındıklı Kadın Meclisi, Sözleşme’den vazgeçmeyeceklerini söyle...

Kadınlar Maltepe’den seslendi: Sözleşmeden değil ö...

Türkiye’nin pek çok yerinden kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek İstanbul Mal...

GÜNÜN ŞARKISI: İsyan

Mücadeleyle kazandığımız haklarımızın elimizden alınmasına karşı ‘Haklarımız ve hayatlarımızdan vazg...