Tuzluçayır’da 8 yıl ilmek ilmek örülen mücadele
‘Çıkmış olduğumuz bu zorlu yolda, tüm engellere rağmen amacımız doğrultusunda nice güzel yılları birlikte yürümeyi umut ediyoruz’

Ankara’nın Mamak ilçesinin, Tuzluçayır Mahallesinde 2016'da tüm kadınlara ulaşmak ve dil, din, ırk ayrımı gözetmeden herkesle yan yana gelebilmek için açtığımız derneğimizin 9’uncu yaşına giriyor. Hep birlikte yürüdüğümüz bu yolda büyüyerek ve güçlenerek devam ediyoruz. Kadınlar mahallelerinde kapısını çalabilecekleri, yan yana durabilecekleri bir kadın derneği olduğunu biliyorlar. 8 yıldır söylediğimiz gibi yan yana birlikte daha güçlüyüz. Ekmek ve Gül okuru kadınların bir araya gelerek kurduğu bu dernek yüzü aşkın üyesi ile yoluna devam ediyor.

O günden bu yana birlikte yol yürüyen, yoldaş olan sayısız kadınız. Geride bıraktığımız zamana baktığımızda halk oyunları, korolar, drama grupları, paneller, eğitimler, sayısız etkinlik düzenledik. Her yıl kitlesel 8 Mart şenlikleri organize ettik. 1 Mayıs’a taleplerimizle katıldık ve katılmaya devam ediyoruz. Derneğimizin olduğu bölgede yaşayan göçmen kadınlar ve çocuklar ile ortak etkinlikler yaptık. Kadınlara okuma, yazma kursları verdik. Savaşa karşı barışı, ayrıştırmaya karşı birlikteliği savunduk.

6 Şubat depreminin yıkımı altından dayanışma ile kalkmaya çalıştık. Rant ve kâr politikalarının getirdiği bu büyük felaketin tekrarlanmaması için mücadelenin önemini her paketlediğimiz kolinin başında konuştuk. Geride bıraktığımız sürede sayısız şiddet ve istismar davasının takipçisi olduk. “Haklarımız ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” diyerek İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasında, 6284 sayılı yasanın tartışmaya; çocuk yaşta evliliklerin önünün açılmasına sebep olacak politikalar gündeme getirildiğinde sokaklarda, alanlardaydık.

İşçi kadınların davalarında, yanlarında olduk. Yoksulluğun, ekonomik sıkışmışlığın her geçen gün arttığı, eğitimin gerilediği, kadınların her gün çocuğunun karnını nasıl doyuracağını düşündüğü bu dönemde bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek talebinin davacısı olduk. Bugün yerel seçimlerde ücretsiz kreşler, kadın sığınma evleri, ücretsiz yemek taleplerini dile getirmeye; belediye meclislerinde de sözümüzü söylemeye devam ediyoruz. Kadınlar için dayanışma büroları, yaşlı bakım merkezleri açılması taleplerini dile getirmeye de devam edeceğiz. Kısacası, çıkmış olduğumuz bu zorlu yolda, tüm engellere rağmen amacımız doğrultusunda nice güzel yılları birlikte yürümeyi umut ediyoruz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği yeni yaşını...

Ekmek ve Gül okuru kadınların biraraya gelerek, Ankara'da kurduğu Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Der...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 9 yaşında!

'Kadınlar mahallelerinde kapısını çalabilecekleri, yan yana durabilecekleri bir kadın derneği olduğu...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği: Bütçe ÇEDE...

Ankara Mamak'ta Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemeğin...