Kadınları artık bi rahat mı bıraksanız!
‘Her Kadının Bilmesi Gereken 20 Görgü Kuralı’ diye bir video gördüm. Merak edip açtım, ağzım açık izledim ve birkaç şey yazamadan geçemedim.

Bizim çocuğun kreş ödevi için Youtube’a ‘Keçeden kivi yapımı’ yazınca sayfanın aşağı kısımlarında alakasız olarak ‘Her Kadının Bilmesi Gereken 20 Görgü Kuralı’ diye bir video gördüm. Merak edip açtım, ağzım açık izledim ve birkaç şey yazamadan geçemedim.

“Görgülü ve asil bir leydiye dönüşmek istiyorsanız...” diye başlayan video, “Sadece süslenmek ve makyaj yapmak bir kadını ilgi çekici hale getirmez...” diye devam ediyor. Zaten kadınların tek amacı ilgi çekici olmak! Neymiş; “Gerçek bir leydi asla düğmeleri zor kapanan bir gömlek giymez”miş. Dar pantolon giyilmemeli, abartılı takılar takılmamalı, aşırı makyaj yapılmamalıymış...

“Bir kadın sinirlerini kontrol edebilmeyi ve düzgün cevaplar vererek kendini ifade edebilmeyi bilmelidir...” Mesaj açık: Sen sinirlerini kontrol et ki sonra evde koca veya işyerinde patron bağırdığında sen de ona bağırırsan ne kadınlığın kalır ne de leydiliğin!

“Görgülü bir kadın ailesi ve arkadaşları dışındaki kişilere hapşırdıklarında ‘çok yaşa’ demez” … “Görgülü bir birey kendisine ikram edilen şeyleri geri çevirmez”… “Bir kadın saçı açık bir şekilde terleyene kadar dans etmez”… “Çorbanız sıcaksa sakın üflemeyin, hoş bir görüntü olmaz”… “Saçlarınla oynama, tırnaklarını yeme, ayaklarını sallama...” Böyle böyle bolca cümleler kurulmuş. İnsan hangisine sinirleneceğini şaşırıyor.

“Görgülü bir kadın ağzını aça aça gürültülü kahkahalar atmaz, gülmenin de bir adabı vardır” Bu biraz tanıdık geldi sanki... “Bağırarak da konuşmaz. Net ve anlaşılacak bir ses tonuyla konuşmak yeterlidir.”

ÇİZİLEN SINIRLAR FAİLLERE BAHANE
Video ciddiye alınacak gibi değil aslında. Ama şiddetin korkunç boyutlara ulaşmasında sürekli “Kadınların ne yapmaları, ne yapmamaları gerektiğinin” söylenmesinin payının ne kadar büyük olduğuna her olayda tanık oluyoruz. Kimi izleyene ‘masumane’ gelebilecek videodaki içerikler, yüzlerce kadının canını aldı, hayatını kararttı. Kahkahamıza, oturup kalkmamıza, rujumuza, konuşmamıza, kıyafetimize, ne zaman nerede olabileceğimize vb. çizilen sınırlar faillere bahane oldu, suçlarına meşruiyet kazandırdı, cezaları hafifletildi.

Kadınları artık bi rahat mı bıraksanız? Biz kadınlar, kız çocuklarımızı istedikleri şeylere gülme konusunda cesaretlendirip, yaşı, cinsiyeti, sosyal statüsü ne olursa olsun istemedikleri şeyleri yapmaları konusunda baskı yapan insanları uyarmaları ve gerekirse onlara bağırmaları konusunda destekliyoruz. Erkekse pembe, kızsa mavi kıyafet giyebilmelerinin normal olduğunu söylüyor; tamiri kadınların, yemeği ve temizliği ise erkeklerin gayet de yapabileceklerini aşılıyoruz. Kız çocuklarının ‘pembe bebeklere’ hapsedilmesine izin vermeyeceğiz.

İlgili haberler
Onun adı hepimiz

Bardaklarımızda bekleyen yarım kalan çaylar, etraftaki her şey gibi sessiz, mahzun dinliyor Gülsüm’ü...

Başka bir hayat için kadınlar 8 Mart’a

8 Mart vesilesiyle kadınlarla bir araya gelen, onların sorunlarını dinleyen, çözüm önerileri arayan...

Aileden taksici Figen ve ‘sarı şeker’i

“Benim dedem, babam ve ağabeyim taksici. Şoförlük bizim aile mesleği, küçüklüğümden beri taksilerin...