‘Biz bu danışıklı dövüşleri biliyoruz!’
Yaşam koşullarının gittikçe ağırlaştığı metal işçisi kadınlarla MESS sözleşmesinde taslağı ve kadın işçilerin taleplerini konuştuk.

Bursa’da metal sektöründe çalışan kadınlarla bir araya gelip Türk Metal ve MESS arasındaki son görüşmeyi ve işçi kadınların sözleşmeye ve sendikaya dair görüşlerini konuşuyoruz.

Bursa’nın ilk 250 şirketinde çalışan her işçi patronlara tek başına 3.9 milyon lira gelir sağlarken büyüyen kârdan işçilerin payını alamaması sohbetimizin başlangıcı. Metal fabrikasında çalışan Sultan, “Yaklaşık bir buçuk yıldır metal işçisi olarak çalışıyorum. Sendikanın verdiği ek zam ücretiyle birlikte ortalama 18 bin gibi ücret alıyorum. Bu ücret vergi dilimine girdiği için maaşımız düşüyor. Ağır bir işte çalışıyorum bu yüzden aldığım ücret ihtiyaçlarımı karşılamıyor” diyor. İşçiler olarak sözleşmenin içeriğinden haberdar olmadıklarını söyleyen Sultan devam ediyor: “Bağlı olduğumuz sendika da bu konuyla ilgili bize bir bilgilendirme yapmadı. Kaldı ki haberdar olsak dahi bununla ilgili yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” Sözleşme taslağı hazırlanırken fabrikada işçilere bir form verilmiş. Bu formda işçilere talepleri sorulmuş. “Masaya giden sözleşme taslağında bizim taleplerimiz ne kadar yer aldı bilmiyoruz. Masadan neden kalkıldığıyla ilgili de bir bilgilendirme yapılmadı” diyor.

GÖZ BOYAMA DEĞİL İŞÇİLERİN ÇIKARINA BİR SÖZLEŞME

Metal sektöründe çalışan başka bir işçi ile devam ediyoruz. Kablo üretiminde operatör olarak 15 senedir çalışıyor Selda, fabrikadaki koşulları şöyle anlatıyor: “Yeni işçiler asgari ücretle başlıyor, kıdemli işçiler ise 13-14 bin lira bandında ücret alıyor. Aldığımız ücretten asla memnun değilim. Sözleşme taslağında da beni memnun edecek hiçbir şey yok.” Sendikaya ökesini de dile getiren Selda, “Türk Metal hiçbir şekilde yanımızda olduğunu hissettirmiyor. Çözüm odaklı bir şey bulmuyor, odalarında oturup duruyorlar” diye konuşuyor. Başka fabrikalarda yapılan eylemlerden de haberleri olmadığını söyleyen Selda, “Maalesef sendika masadan kalkıp her zamanki gibi şov yapıyor, çünkü asgari ücretin belirlenmesini bekliyorlar. Biz bu danışıklı dövüşleri biliyoruz. Sözleşmeye kadar 6 aylık sürede biz neden enflasyonun altında kalıyoruz? Sırf sözleşmeye enflasyon oranını soktuk diyebilmek için bekliyorlar. Oysa bu bizim hakkımız zaten” diyor. Selda taleplerini de dile getiriyor: “İşçilerin çıkarına bir sözleşme istiyoruz. Sağlık güvencesi, maaşların enflasyon farkına göre yüksek verilmesi, yapılan mesailerde fazla vergi kesmemeleri, eski ve yeni arasındaki ücret farkı, baskıya maruz kalmamak gibi birçok talebimizde sendikayı yanımızda görmek istiyoruz. Ayrıca özellikle kadın işçilere yönelik mobbing ve psikolojik şiddet son bulmalı. Biz kadın işçiler insanca yaşanacak bir ücret isterken, eşit işe eşit ücret de talep ediyoruz.”

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
2024’te güvencemiz örgütlü mücadele!

Yoksullaşmayı, vergi yükünü artırmaya dönük önümüze konan bu politikaların kadınlar için de özel son...

Ekmek kavgasının yanında yaşam mücadelesi

İnsanlar geçim derdine düşünce kadın cinayetleri daha da görünmez oldu. Kadınlar ekmek kavgasının ya...

İMES’TEN KADIN İŞÇİLER: ‘Asgari ücret insanca yaşa...

Yüzlerce işçinin çalıştığı İMES’te kadın işçilerle asgari ücret beklentilerini ve bu süreçte ne yapı...