Ben dükkanı kapattım, eşim fabrikada çalışmaya devam ediyor!
İşyerimi ne zaman açacağımız belirsiz. İçişleri Bakanlığı umumi işyerlerini kapatma kararı aldı virüs yayılmasın diye, fakat eşim fabrikada çalışmaya devam ediyor. Biz de risk hâlâ devam ediyor yani.

Antalya’da kuaför solunu işletiyorum. Korona nedeniyle 15 gündür işyerim kapalı. Hem ekonomik, hem psikolojik sıkıntılar yaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde ekonomiyi koruma kalkanı paketi açıklandı. Üç buçuk saatlik toplantının ardından işçi ve emekçiler için, esnaf için hiçbir önlem alınmamıştı. Koruma kalkanı adeta patronlar için oldu. 1 hafta sonra biz esnaflar da akıllarına geldik. Esnafa da faizsiz, 6 ay sonra ödemeli, 36 ay vadeli 25 bin lira kredi verilecekmiş. Bir an sevindim akıllarına geldik diye ama şartlarını araştırınca sevincim kursağımda kaldı. Adeta ekranlara oynanmışlar. Şartlar esnaf odasına kayıtlı olmak, son 5 yıl içinde faiz destekli kredi kullanmamış olmak, vergi BAĞ-KUR borcu olmaması vs. vs.

Sadece Antalya son yıllarda kapanan esnaf sayısı binleri bulmuştur. Rüzgâr azıcık fazla esse, ekonominin altüst olduğu bir ülkeyiz. Son yıllarda o rüzgâr daha bir sert esiyor.

Benim müşteri potansiyelim emekçi kesim, asgari ücretle çalışan insanlar, zam dahi yapamıyorum. Birçok esnafın durumu da böyle. Kredi kullanmayan, vergi ya da BAĞ-KUR borcu olmayan esnafın sayısı çok az.

İşyerimi ne zaman açacağımız belirsiz, benim gibi tüm işyerleri aynı durumda. İçişleri Bakanlığı umumi işyerlerini kapatma kararı aldı virüs yayılmasın diye, fakat eşim fabrikada çalışmaya devam ediyor, risk devam ediyor yani. İnsanların bir bölümünün evde olup, bir bölümünün dışarıda olduğu, işçilerin önlemsiz çalıştırıldığı bir düzende virüsün önüne geçilemez.

İlgili haberler
Çalışan kadınlar evdeki çocukları ne yapsın?

Ücretli izin talep eden işçi kadınlar çalışmak zorunda kalırken çocuklarını ya evde tek başlarına bı...

Koronalı günlerde bir alonun ucundaki dertler

‘Konuşmaya ve dayanışmaya çok ihtiyacımız olduğu bir dönemden geçiyoruz. Evet dertler çok, ama yine...

Hayalimdeki dükkanı açmamla kapatmam bir oldu

Niltay’ın büyük umutlarla açtığı kuaför salonu, açtığının onuncu günü salgın nedeniyle kapandı. Şimd...